'Erdoğan sevilmiyor' diyen Jeffrey'e tokat gibi yanıt

Serhat Ramay
205 kere okundu

Türkiye

'Erdoğan sevilmiyor' diyen Jeffrey'e tokat gibi yanıt - Türkiye Haberleri

Başbakan Binali Yıldırım, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın ABD'de sevilmeyen kişi olduğunu söyleyen eski büyükelçi James Jeffrey'i sert sözlerle eleştirdi.

Başbakan Yıldırım'dan ABD'li eski büyükelçiye: Hadi oradan

ABD'nin Ankara eski Büyükelçisi Jeffrey'in Erdoğan'a yönelik hadsiz açıklamalarına işaret eden Başbakan Yıldırım, "O kişi 'Erdoğan Washington ve Avrupa'da sevilmiyor otoriter gözüküyor' diyor. Bunlara gidip yağcılık yapacaksın o zaman makbul adam olacaksın doğruları söylersen diktatör adam olacaksın öyle mi hadi oradan" dedi.

Başbakan Binali Yıldırım, partisinin grup toplantısında önemli açıklamalarda bulundu.

Yıldırım'ın açıklamalarının bir bölümünde ABD'nin eski Ankara Büyükelçisi James Jeffrey'in hadsiz demecine işaret etti.

"Erdoğan 'yes sir' demiyor"

Dün bir gazetede ABD'nin önceki büyükelçilerinden bir tanesi ismini vermesek de olur 15 Temmuz darbesi üzerine önemli açıklamalarda bulundu. Diyor ki Erdoğan Washington ve Avrupa'da sevilmiyor otoriter gözüküyor. Başkalarının söyleyemediğini açıkça söylediği için takdir ettim.

Ülke isimleri vererek diyor ki şu şu ülkeler bize önümüzde eğiliyorsa selam veriyorlar 'Yes sir' diyorlar fakat bu Tayyip Erdoğan hiç bizi sallamıyor. Üstelik de ne yanlış yaptıysak yüzümüze karşı söylüyor. Bunun için sevilmiyor adamlara bak ölçüye bak. Bunlara gidip yağcılık yapacaksın o zaman makbul adam olacaksın doğruları söylersen diktatör adam olacaksın öyle mi hadi oradan. Türkiye'yi yargılarken geçmişinize bakın.''

Jeffrey ne demişti?

"Hiç önemli değil. Erdoğan Washington'da sevilmiyor. Erdoğan Avrupa'da da sevilmiyor. Otoriter görülüyor ve iyi bir oyuncu olmadığı düşüncesi hâkim. Batı daha önce Erdoğan'dan daha otoriter olan çok liderle muhatap oldu, olmaya da devam ediyor.

Ama fark şu; Suudlar, Mısırlılar – lisanımı maruz görün – her koşulda bize yaltaklanıyor. F-16'ları, müttefiklik ilişkilerini falan düşünerek bizimle aynı değerleri paylaşıyormuş gibi yapıyorlar.

Erdoğan ise bizimle çatışıyor, çelişkilerimizi yüzümüze vuruyor, dostumuz olmaya çalışmıyor."


Türkiye Haberleri

Yorum