'Türkiye'den özür dileyecek misiniz'

Serhat Ramay
133 kere okundu

Türkiye

'Türkiye'den özür dileyecek misiniz' - Türkiye Haberleri

İngiltere'deki Osmanlı, İngiltere Dışişleri Bakanı Boris Johnson'a daha önce Türkiye ile ilgili sarf ettiği sözleri nedeniyle 'özür dileyecek misiniz' diye soruldu.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, İngiltere Dışişleri Bakanı Boris Johnson ile biraraya geldi. İkili görüşmenin ardından gazetecilerin sorularına cevap verdier.

Johnson, toplantıya "Büyük amcam, zannediyorum sizin yaptığınız işi yapıyordu. Benim kuzenim de aynı şekilde. Bu bakanlıktaydı. Bu bakanlıkta benim ailemin bir tarihi var. Burada olmak benim için çok güzel" ifadeleriyle başladı.

Türk halkının darbe girişimi karşısındaki duruşuna hayran kaldığını belirten Johnson, "Halkın bu girişime verdiği cevabı görmek çok güzel. Türkiye halkının demokrasi mücadelesini destekliyoruz." diye konuştu

Gazeteci 'özür dileyecek misiniz' diye sordu

Basın toplantısı sonrası gerçekleştirilen soru cevap kısmında İngiliz Financial Times gazetesinin muhabiri, Johnson'a İngiltere'de 4 ay önce düzenlenen Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'a hakaret içerikli şiir yarışmasındaki sözlerini hatırlattı ve "4 ay önce dile getirdiğiniz Türkiye ile ilgili sözlerinizden dolayı özür dileyecek misiniz?" diye sordu.

Johnson soruya "Türkiye'de çok faydalı görüşmeler yaptık. Bir araya geldiğimiz insanlar buraya gelmemin Türkiye'ye olan taahüdümüzün bir göstergesi olduğunun farkında. Aslında bu konu hiçbir görüşmede dile getirilmedi sen gündeme getirene kadar. Buna biraz da şaşırdım" diyerek cevap verdi.


Türkiye Haberleri

Yorum