19 Mayıs’ta Erdoğan’dan gençlere altın tavsiyeler

0
37

Cumhurbaşkanı Erdoğan 19 Mayıs Gençlik ve Spor Bayramı’nda Beştepe’de gençleri ağırladı onlarla sohbet etti.

Erdoğan, “Sevgili gençler, değerli genç arkadaşlarım, genç kardeşlerim sizleri en kalbi duygularımla, hasretle, muhabbetle selamlıyorum. Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’ne, milletin evine, bu gazi mekâna hoşgeldiniz. 81 vilayetimizden ve KKTC’den gelen ayrıca başarılarıyla bizleri gururlandırmış olan sporcularımızdan oluşan sizler nezdinde tüm gençlerimizin 19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı’nı tebrik ediyorum. Bu milli günümüz vesilesiyle istikbalimiz olan siz gençlerimizle bir araya gelmekten büyük bir memnuniyet duyduğumu özellikle ifade etmek istiyorum. Gençlerimizin enerjisi, dinamizmi ve geleceğe umutla bakan o gözleri bana daima mutluluk vermiş, motivasyon kaynağı olmuştur. Sizlere baktığımda özellikle kendi gençliğimiz aklıma geliyor. Bu yaşlarda iken tüm benliğimizi kaplayan, heyecanımızla hayata nasıl baktığımızı, dünyayı nasıl avucumuzun içinde hissettiğimizi hatırlıyorum.” dedi.

Kızıl elma sizsiniz

“2023 Türkiyesini sizler için ve sizlerle birlikte inşa ediyoruz.” diyen Erdoğan,  “Bir sonraki kızıl elmamız olan 2053 Türkiyesi ise herşeyiyle sizlere emanettir. Aynı şekilde 2071 vizyonunu sonraki nesillere kazandırma sorumluluğunu da sizler omuzlarınızda taşıyorsunuz. Biz istikballe ilgili hedeflerimizi sürekli büyütüyoruz. 2002 Türkiyesi ile bugünkü Türkiye arasında sadece ekonomik büyüklük açısından üç kat fark var.” şeklinde konuştu.

Gezi’den 17-25 Aralık’a, 15 Temmuz’a kadar pek çok olay yaşadık

“Maruz kaldığımız saldırılar İstiklal Harbi’nden bu yana başımıza gelen en ciddi sıkıntılardır. Gezi olaylarından, 17-25 Aralık darbe girişimi, çukur eylemlerinden 15 Temmuz darbe girişimine kadar pekçok olay yaşadık. Türkiye hedeflerinden, programlarından, yatırımlarından zerre kadar taviz vermemiştir. Köprüler inşa edilmiş, denizin altından geçitler yapılmaya devam edilmiştir. Çünkü biz kesinlikle ülkemizi muasır medeniyetler seviyesinin üstüne çıkartacağız, bu kararlılık içerisindeyiz dedik. Bu kararlılığın gerisindeki en büyük sebep gençlerimize huzurlu, güvenli, müreffeh bir ülke bırakma kararlılığımızdır.”

Bizim devrimimiz sessiz bir devrimdir

“16 Nisan’da seçme ve seçilme yaşını 18’e indirdik. Birileri “çoluk çocuğa mı bırakacağız” dedi. Biz de ‘hayır’ dedik. Bu milletin tarihi o çoluk çocuk dediklerinizin bir çağı kapatıp, bir çağı açmasıyla doludur dedik. Biz siyasetçilere düşen gençliğine ufuk vermektir. Siz gençliğinize ufuk verirseniz, o gençlik çok daha büyük davaların sahibi olur. Bundan sonrası size aittir. Ona göre. Artık reformları, devrimleri siz yapacaksınız. Bu devrimleri yapmak suretiyle Türkiye’nin ne kadar güçlü olduğunu dünyaya siz göstereceksiniz. Bakın darbe demiyorum, devrim diyorum, reform diyorum. Birileri darbe heveslisi. Bırakın onlar onunla uğraşsın. Bizim devrimimiz batılının söylediği gibi sessiz devrimdir.”

Tüm şehitlerimize Alah’tan rahmet diliyorum

“19 Mayıs Türk tarihindeki sayısız yeniden başlangıçlarından biridir. Özgürlük mücadelemiz farklı görünümler altında Cumhuriyet tarihimiz boyunca kesintisiz sürmüştür. Terör örgütlerinin önceleri nöbetleşe sonraları da topyekün ülkemizi hiç boş bırakmamıştır. Bu dönemde çok ciddi kayıplarımız olmuştur. Tüm şehitlerimizi rahmetle yadediyorum, ailelerine sabırlar niyaz ediyorum, gazilerimize şifalar diliyorum. Bugün vatan topraklarında özgürce yaşayabiliyorsak bunu şehitler tepesini boş bırakmayan kahramanlara borçluyuz. Şu anda terör örgütlerine karşı muhteşem, güçlü, kahramanca bir mücadele devam ediyor. Şu ana kadar 60’a yakın mağarayı evelallah bütün uçaklarımız, helikopterlerimiz, komandolarımız tarafından temizleniyor. Buralardan bine yakın ciddi silahlar, ağır silahlar çıkıyor. Mühimmatın haddi hesabı yok. Lojistik destek acayip.”

Gençlere tavsiye: Oku, düşün, uygula

“İşinizi en iyi şekilde yapmanın gayreti içerisinde olacaksınız. Öğrencilerimiz, gençlerimizle biraraya geldiğimde hep aynı tavsiyeyi kendilerine söyledim; oku, düşün, uygula, neticelendir. Ben bazen uluslararası toplantılarda söylerim, bizim işimiz Hatice değil, neticedir. Futbolda bir tabir vardır gol at öyle gel, top çevirme. Çalışmadan kazanmak diye bir şey yoktur. Kazanmadan harcayanlar ise sadece mirasyedilerdir. Onlar da zaten kısa sürede sıfırı tüketirler. Mutlaka bir alanda çok iyi uzmanlığınız, birikiminiz olacak. Ama hayatı sadece bununla yaşamayacaksınız. Mesela iyi bir mühendis olacaksınız bunun yanında kültürle, sanatla, siyasetle, sporla iştigal edeceksiniz.”

Dersaneleri kapanınca FETÖ darbeye kalkıştı

“Katsayı adaletsizliğini ortadan kaldırdık. Soyguncular, eğitim mafyaları türemiş ve benim garip gureba halkımı sömürüyordu. Çocuğu üniversiteye girsin diye elindeki davarı, bileğindeki bileziği satan analar vardı. Şimdi ne getirdik? Hafta sonlarında telafi kurslarını devlet ücretsiz olarak bizzat yapar hale geldi. Biliyorsunuz FETÖ terör örgütünün ilk saldırısı buradan geldi. Kaynak ellerinden alındı. Oradan büyük bir kaynak vardı. Yılda asgari 1 milyar oradan kazanıyordu. Kapatılınca çılgına döndüler. Darbe girişimine bundan dolayı girdiler. Sadece bu durum bile dersaneler konusundaki tavrımızın ne derece doğru olduğunu göstermiştir.”

CEVAP YAZ

Please enter your comment!
Please enter your name here