48 bin öğretmen açığı var! Şimdi ne olacak?

Serhat Ramay
273 kere okundu

Yaşam

48 bin öğretmen açığı var! Şimdi ne olacak? - Yaşam Haberleri

FETÖ soruşturması kapsamında açığa alınan ya da soruşturma geçiren 48 bin öğretmenin açığını kadro fazlası öğretmenler ve yeni atamalarla kapatacak. Buna göre bir lisede 8 yılını dolduran öğretmenlerin de yer değiştirmesi kararlaştırıldı.

15 Temmuz darbe kalkışmasının ardından devletteki FETÖ yapılanmasının temizlenmesi için başlatılan soruşturma kapsamında Milli Eğitim Bakanlığı’nda 22 bin öğretmen ihraç edilmiş 20 bin öğretmen de açığa alınmıştı. Hükümet doğan bu açığı norm kadro fazlası öğretmenler, sözleşmeli öğretmen formülüyle çözecek.

KADRO FAZLASI ÖĞRETMENLER

Yeni öğretim yılı ilköğretim ve lisede yaklaşık 50 bin öğretmen açığıyla başladı. Bakanlık öğretmen açığını derslerin aksamaması için norm kadro fazlası öğretmenlerle çözme kararı aldı. Bilindiği gibi bir okulda dersler azalınca ya da programlar kapanınca boşa çıkan öğretmenler için kadro fazlası öğretmen tabiri kullanılmakta. Milli Eğitim Bakanlığı kadro fazlası binlerce öğretmeni ya resen atayacak ya da tercihi öğretmenlere bırakacak.

8 YILINI DOLDURANLAR

Kadro fazlası öğretmenler dışında İstanbul’un ünlü liselerinde 8 yılını dolduran öğretmenler de ihtiyaç olan okullara atanacak. Öğretmenler yeni okul tercihlerini 23-26 Eylül tarihleri arasında yapacak. Tercihlerini 25 okul arasında yapabilecekler. Atama ve tercihlerde öncelik yeni açılan eğitim kurumlarıyla, kapatıldıktan sonra Milli Eğitim Bakanlığı’na geçen eğitim kurumları olacak. Öğretmenler hizmet puanlarına önce bulundukları ilçede daha sonraysa yaşadıkları il içinde tercih yapacaklar. Öte yandan bakanlık 5 yılın ardından sözleşmeli öğretmenlik uygulamasını doğan öğretmen açığını kapatmak içni yeniden başlattı. 15 bin öğretmen KPSS ve Öğretmenlik Alan Bilgisi Testi (ÖABT) puanlarına göre atanacak. Dershane öğretmenlerinden 5 bini de KPSS puan ve şartsız sözlü sınavla tayin edilecek.


Yaşam Haberleri

Yorum