'AB çifte standardı bırakırsa AB'ye üye olmaya hazırız'

Metehan Nazlı
103 kere okundu

Türkiye

'AB çifte standardı bırakırsa AB'ye üye olmaya hazırız' - Türkiye Haberleri

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Beştepe'de düzenlenen 30. muhtarlar toplantısında konuştu. AB'nin çifte standart sergilediğini belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, seçim demenin millet demek olduğunu belirtti.

30. muhtarlar toplantısında gündeme dair açıklamalarda bulunan Erdoğan, "Eğer milletimiz ısrarla bir istikamette yol gösteriyorsa bize düşen yapabileceğimizin en iyisini yapmaktır." dedi. Ağızlarından milletin hayrına tek bir söz çıkmayanlara milletin hiçbir destek vermeyeceğini belirten Cumhurbaşkanı, "Geçmişte cumhuru Ankara yollarına sokmayanlar şimdi seçime girmeden iktidara gelmenin peşindeler." ifadelerini kullandı.

Seçim demenin millet demek olduğunu belirten Cumhurbaşkanı, "Seçimden netice almak için de milletin değerleriyle kültürüyle hemhal olmanız gerekir. Bunların böyle bir derdi yok. Artık bunlar bizim muhatabımız değildir. Bizim muhatabımız milletimizin bizatihi kendisidir." şeklinde konuştu.

'Türkiye bir Avrupa ülkesidir'

Türkiye'yi batılı ülke olarak tanımlamanın doğru ancak eksik olacağını belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Karadeniz, Akdeniz ülkesi ülkesi derseniz yine doğrudur ama yine eksiktir. Avrupa kendi değerleriyle çelişme pahasına ülkemizi istediği kadar dışlamaya çalışsın, ne kadar aksini söylerse söylesin Türkiye bir Avrupa ülkesidir. 650 yılı aşkın süredir Avrupa’da kültürümüzle medeniyetimizle varız ve olmaya devam edeceğiz. Bizi Avrupa’dan dışlamaya Avrupa devletlerinin gücü yetmez. Biz Avrupa’da misafir değil ev sahibiyiz. Avrupa ülkeleriyle yaşadığımız son dönemdeki sıkıntılar günlük siyasi çatışmalardır." dedi.

'Avrupa’nın peşinden koşacak sabrımız kalmadı'

Avrupa Birliği'nin çifte standardı bırakması durumunda hemen AB'ye üye olacaklarını vurgulayan Erdoğan, "Ama artık tek taralı adım atma dönemi bitti. AB söz verdiği ama tutmadığı vize serbestisi mültecilere yardım gibi adımları attığında biz de elbette niyetimizi göstereceğiz. Bize ne verirseniz onu alırsanız çünkü bizim Avrupa’nın peşinden koşacak sabrımız kalmadı. Üzerimizde yarım asır süren oyalamacanın yorgunluğu var." diyerek sözlerini tamamladı.


Türkiye Haberleri

Yorum