ABD istediğini aldı! Katar’dan 12 milyar dolarlık imza

0
26

Katar ile ABD arasında 21 milyar dolarlık sürpriz anlaşma güne damga vurdu. Katar Savunma Bakanlığı, 12 milyar dolar değerinde F15 savaş uçağı alımı için ABD ile anlaşma imzalandığını duyurdu.

ABD’den istihdam vurgusu

Söz konusu anlaşmanın “ABD’de 42 eyalette 60 bin kişiye istihdam sağlayacağı” bilgisinin paylaşıldığı açıklamada, anlaşmanın “bölge ve ötesinde  barış ve istikrarı destekleyeceği ve aşırılığa karşı yakın stratejik iş birliği  sağlayacağı” da ifade edildi.

ABD ile Katar arasında işbirliği

ABD Savunma Bakanlığının (Pentagon) konuyla ilgili açıklamasında ise  “Anlaşmanın Katar’ın savunmasına muazzam bir yetenek katacağı ve ABD ile Katar  arasındaki karşılıklı güvenliğe yönelik iş birliğini artıracağı” vurgulandı.

Anlaşma, bazı Arap ülkelerinin Katar’a yönelik 5 Haziran’da diplomatik  ve ekonomik abluka uygulamasının ardından geldi. ABD Başkanı Donald Trump da  körfezdeki krize ilişkin yaptığı açıklamalarda Katar’a abluka uygulayan ülkelerin  adımlarını desteklemişti. Trump, Doha yönetimini “terör örgütlerine finansman  sağlamakla” suçlamıştı.

Anlaşma 21 milyar dolar değerinde

Geçen yıl ABD Kongresinde Katar’ın 21 milyar dolar değerinde F15  savaşı uçağı alımı anlaşması onaylanmıştı. Washington’daki söz konusu anlaşma da  bu çerçevede gerçekleşti.

Suudi Arabistan, Birleşik Arap Emirlikleri (BAE), Bahreyn, Mısır ve  Yemen, 5 Haziran’da “teröre destek vermekle suçladıkları” Katar ile tüm  diplomatik ilişkilerini kestiklerini duyurmuştu. Ülkelerinin hava sahasını  Katar’a kapatan Suudi Arabistan, BAE ve Bahreyn, Katarlı diplomatların 48 saat  içinde ülkelerinden ayrılmasını istemişti. Suudi Arabistan ayrıca Katar’ın tek  kara sınırını da kapatmıştı.

Suudi Arabistan, BAE, Bahreyn ve Mısır, söz konusu kararlardan birkaç  gün sonra yayımladıkları ortak bildiride ise Katar tarafından desteklendiği öne  sürülen, aralarında Dünya Müslüman Alimler Birliği Başkanı Yusuf el-Karadavi’nin  de yer aldığı 59 kişi ile 12 hayır kuruluşunun “terörle irtibatlı” olduğu  iddiasıyla “terör listesine” alındığını açıklamıştı.

CEVAP YAZ

Please enter your comment!
Please enter your name here