Ahmet Altan yeniden gözaltında

Serhat Ramay
171 kere okundu

Türkiye

Ahmet Altan yeniden gözaltında - Türkiye Haberleri

15 Temmuz darbe kalkışması öncesinde canlı yayında söyledikleri nedeniyle gözaltına alınan ardından serbest kalan Ahmet Altan için yakalama kararı çıkarıldı. Altan akşam saatlerinde yeniden gözaltına alındı.

12 günlük gözaltının ardından bugün serbest kalan Ahmet Altan hakkında yeni bir yakalama kararı çıkarıldı. Kararın gerekçesi devletin güvenliğine ilişkin gizli belge bulundurmak.

Cumhuriyet Savcısı, Ahmet Altan’ın serbest bırakılmasına itiraz etti. İtirazı görüşen 1. Sulh Ceza Hakimliği yakalama kararı verdi. Hakimlik kararında özetle şu gerekçelere yer verdi:

Yakalama kararının gerekçesi

Genel yayın yönetmeni olduğu dönemde kamuoyunda Balyoz Darbe planı olarak bilinen davaya ilişkin belgelerin Tarafa gazetesinde yayınlanması nedeniyle hakkında 'devletin güvenliğine ilişkin gizli belge bulundurmak' suçundan kamu davası açıldığı ve yargılamanın halen devam ettiği, şüpheli hakkında silahlı terör örgütüne üye olmak suçundan açılan bir kamu davasının bulunmadığı, bu sebeple İstanbul 10. Sulh Ceza Hakimliği’nin serbest bırakma gerekçesinin hukuka uyarlı olmadığı kanaatine varılmıştır.

12 gün boyunca ifadesi alındı

FETÖ soruşturmasında gözaltına alınan Ahmet Altan ile kardeşi Mehmet Altan, 'darbeye teşebbüs etmek, FETÖ'ye yardım yataklık ve FETÖ'nün propagandasını yapmak' suçlarında tutuklama talebiyle mahkemeye sevk edilmişti. 11 gündür Terörle Mücadele Şubesi'nde ifade veren Altan kardeşlerden Ahmet Altan serbest bırakılırken, Mehmet Altan ise tutuklanmıştı.


Türkiye Haberleri

Yorum