Android telefonlar, iPhone'a fark attı

Alaattin Han
268 kere okundu

Teknoloji

Android telefonlar, iPhone'a fark attı - Teknoloji Haberleri

Android ve iPhone arasındaki çekişmede Android telefonlar, iPhone'lara fark atarak ezici bir üstünlükle telefon pazarında ilk sıraya oturdu.

Yıl sonu raporlarına göre piyasada Android telefonların inanılmaz bir yükselişi söz konusu. iPhone 7, Apple'a pek yaramamış gibi görünüyor. 2016'nın üçüncü çeyrek raporları bizi ilginç verilerle karşılamış gibi gözüküyor.

Android telefonlar, iPhone'a fark attı

Strategy Analytics raporlarına göre 2016'da 375 milyon akıllı telefon dağıtıma girdi ve bu telefonların yüzde 88'i Android işletim sistemine sahip olduğu belirtildi.

Android'in en büyük rakibi olan iOS işletim sistemine sahip iPhone'lar ise ciddi bir düşüş yaşıyorlar. Cihazın özellikle Çin ve Afrika bölgelerinde satışlarında önemli bir oranda azalma görüldü. BlackBerry ve Windows cihazları ise marketten neredeyse silinmiş haldeler.

Android marketi tamamen ele geçirdi mi?

Yine üçüncü çeyrek için konuşursak, Android cihaz dağıtımı yüzde 10.3 artarken, dağıtıma giren Apple cihazlar yüzde 5.2 düşüş yaşadı. Strategy Analytics'e göre Android uzun süredir sürdürdüğü liderliği, artık açık ara yükseltmiş durumda.

Dördüncü çeyrek söz konusu olduğunda Strategy Analytics, Google Pixel'in etkisinin büyük oranda hissedileceğini söylüyor. Eğer böyle giderse 2017'ye giderken Android cihazlar, akıllı telefon pazarında tek söz sahibi olacak güç olması muhtemel.


Teknoloji Haberleri

Yorum