Ankara'daki canlı bombaların kimliği: Mahide Ataş ve Harun Arslan kimdir?

Serhat Ramay
1340 kere okundu

Türkiye

Ankara'daki canlı bombaların kimliği: Mahide Ataş ve Harun Arslan kimdir? - Türkiye Haberleri

Ankara Haymana'da iki canlı bomba yakalanmak üzereyken kendini patlattı. Canlı bombalardan biri Mahide Ataş diğeri ise uzun süredir aranan Harun Arslan. Ankara'yı kana bulamaya hazırlanan teröristler Mahide Ataş ve Harun Arslan kimdir?

Saldırıda amonyum nitrat kullanıldı. Ankara Haymana ilçesinde kendilerini patlatan canlı bombalardan birinin kimilği belli oldu. Yetkililerden yapılan açıklama olay yerinde bir kimlik bulundu. Kimlik 90 doğumlu Mahide Ataş adlı bir kadına ait. Ankara'yı kana bulayacak eyleminin bir kadın ve bir erkek tarafından hazırlandığı öğrenildi. Erkek teröristin Harun Arslan olduğu öğrenildi. Ankara'yı kana bulamaya hazırlanan teröristler Mahide Ataş ve Harun Arslan kimdir?

Bombacı teröristler kendilerini patlattı

Ankara Haymana'da kullanılan patlayıcıları değerlendiren uzmanlar patlıyıcıları Kızılay ve Merasim sokaktaki bombalı saldırılarda kullanılanların ikizi olarak niteledi. Eylemi belki bugün belki yarın yapacaklardı. Diyarbakır’dan gelen ihbarla harekete geçen polis ekipleri şüphelileri Ankara Haymana’da kıstırdı. Operasyonda yakalanacaklarını anlayan bombacı teröristler kendilerini havaya uçurdu.

Ankara Haymana'daki canlı bombaların kimilği belli oldu

Mahide Ataş kimdir?

Teröristler bilindiği gibi teslim ol çağrısına uymayarak yanlarındaki plastik patlayıcıları patlattılar. Katliam yapamadan kendilerini havaya uçurdular. Canlı bombalardan biri 90 doğumlu Mahide Ataş. Mahide Ataş'a ait bir kimlik olay yerinde bulundu. Kadın canlı bomba Mahide Ataş kimdir sorusunun yanıtı için söylenebilecekler henüz çok sınırlı.

Harun Arslan kimdir?

Bingöl doğumlu Harun Arslan kimdir sorusunun yanıtı için valilik önemli açıklamalarda bulundu. Valilikten canlı bomba Harun Arslan ile ilgili şu bilgiler verildi: Harun Arslan. Harun Arslan'ın Diyarbakır'da bir süredir ortalıkta görünmediği yönünde istihbarat alınmıştı. Bir bayan olduğunu da düşünüyoruz ama henüz onun kimliği tespit edilmiş değil. Henüz örgüt bağlantısı net değil ama elde ettiğimiz bilgiler Harun'un PKK bağlantılı olma ihtimali yüksek. Olayın yapılma ve planlanma şekli olarak PKK işaret ediyor" dedi.

Ankara Haymana'daki canlı bomba Harun Arslan kimdir?

Son bilgiler

Ankara Valisi yaptığı açıklamada, "Bu olay Diyarbakır’dan gelen ihbar üzerine gerçekleştirildi. Polisin aradığı şahıslardı. Bu bölgeden bir vatandaş şüpheli şahıs ihbarında bulundu. Bir kadın ve bir erkekten bahsedildi. Kulübede bazı şahısların olduğu anlaşıldı. Sabaha karşı operasyon başladı. Teslim ol çağrısı yapıldı. 200 kilogram amonyum nitrat ve plastik patlayıcı bulundu. Patlamamış vaziyette iki kalıp plastik patlayıcı da bulundu" dedi.

Türk bayrağı ayrıntısı

Arkadaşlarımız 3. bir kişiden şüpheleniyor ama henüz net değil. Yapılan incelemerde 200 kilogram amonyumnitrat olduğunu ve plastik patlayıcılar olduğunu düşünüyoruz. Arkadaşlarımız alanda yoğun bir çalışmayı devam ettiriyorlar. Bunların amacı neresiydi, nereyi patlatmak istiyorlardı orası çok kesin değil. Araca Türk bayrağı asmışlar, kendilerini kamufle etmeye çalışmışlar. Henüz örgüt bağlantısı net değil ama elde ettiğimiz bilgiler Harun'un PKK bağlantılı olma ihtimali yüksek. Olayın yapılma ve planlanma şekli olarak PKK işaret ediyor" dedi.

Etiketler: ankarahaymana

Türkiye Haberleri

Yorum