Apple güvenlik açığını giderdi

Alaattin Han
172 kere okundu

Teknoloji

Apple güvenlik açığını giderdi - Teknoloji Haberleri

Amerikan teknoloji devi Apple'ın cihazları, daha önceki süreçte Birleşik Arap Emirlikleri'nde gerçekleşen bir olayda başrol oynamıştı. Apple, olayın çıkmasında etkin rol oynayan güvenlik açığına güvenlik yaması yayınladı.

Geçtiğimiz süreçte Birleşik Arap Emirlikleri'nde Apple'ın cihazlarının yer aldığı bir hacklenme olay meydana gelmiş, araştırmacılar söz konusu olayda Apple cihazlarının güvenlik açığı bulundurduğunu açıklamıştı.

Araştırmacılar soruşturma kapsamında incelenen güvenlik açığının daha önce hiç karşılaşılmayan bir tür olduğunu, Apple'ın bu bağlamda harekete geçmesi gerektiğini belirtmişlerdi.

Apple, cihazlarındaki bahsi geçen güvenlik açıklarını gidermek adına gün itibariyle bir güvenlik yaması daha yayınladı.

Apple cihazlarının güvenlik açığını giderilebilecek mi?

Reuters'ta yer alan habere göre Apple, iPhone 6 cihazına yönelik olarak gelen güvenlik yaması için Citizen Lab uzmanları ile ortak bir çalışma yürütüyor.

Apple ve Citizen Lab uzmanları, iPhone 6 cihazının çevrimiçi bağlantıları üzerinde 3 güvenlik açığı tespit edildi.

Citizen Lab konuyla ilgili yayınladığı raporda, olayda adı geçen Mansoor'un telefonunun kamera ve mikrofon bağlantılarının hacklenmesiyle bir casus cihaza dönüştüğünü, cihazda bulunan WhatsApp ve Viber uygulamalarında gönderilen iletilerin rahatlıkla takip altına alınabildiği belirtildi.

Apple, gün itibariyle iPhone 6 cihazlarına gelecek güncelleme ile yeni güvenlik yamasını aktaracağını kaydediyor.

Apple ve teknoloji sektöründe öncü rol oynayan diğer şirketlerin gün geçtikçe "daha önce rastlanmayan" güvenlik açıkları vermeye devam ettiğini söylenebilir.


Teknoloji Haberleri

Yorum