Arçelik, Koç ve LG'den yeni ortaklık

Serhat Ramay
231 kere okundu

Ekonomi

Arçelik, Koç ve LG'den yeni ortaklık - Ekonomi Haberleri

Elektroniğin üç dev ismi Arçelik, Koç Holding ve LG Electronics arasında yeni bir ortaklık sözleşmesi imzalandı

Arçelik A.Ş, Koç Holding A.Ş. ve LG Electronics arasında, 31 Aralık 2023 tarihine kadar geçerli olmak üzere yeni bir ortaklık sözleşmesi imzalandı

Şirket'ten konu ile ilgili KAP'a yapılan açıklamada şu bilgiler verildi:

"Şirketimizin %45, ana ortağımız Koç Holding A.Ş.'nin %5 oranında pay sahibi olduğu müşterek yönetime tabi ortaklığımız Arçelik-LG Klima Sanayi ve Ticaret A.Ş.'nin (Arçelik-LG) yönetimi ve faaliyetlerine ilişkin olarak Arçelik A.Ş, Koç Holding A.Ş. ve LG Electronics, Inc arasında, 31 Aralık 2023 tarihine kadar geçerli olmak üzere yeni bir Ortaklık Sözleşmesi imzalanmıştır.

Yeni sözleşme, eskisi ile aynı şekilde, yönetim kontrolünün Koç Topluluğu ve LG Electronics arasında %50-%50 paylaşımı esasına dayanmaktadır. Yeni ortaklık döneminde Arçelik-LG, mevcut durumda üretilen Ev Tipi Klima‘ların (RAC) yanısıra, ticari klima pazarında beklenen büyümeye hazırlık amacıyla Ticari Klima (CAC) da üretecektir. Ayrıca Arçelik A.Ş., Nisan 2017'den itibaren Türkiye pazarında, tek üniteli hafif ticari klimalar hariç tüm LG markalı ticari ürünlerin Türkiye'de satış hakkına münhasıran sahip olacaktır. "


Ekonomi Haberleri

Yorum