Artık teleskop da Çin'den sorulacak! En büyüğünü yaptılar

Serhat Ramay
280 kere okundu

Teknoloji

Artık teleskop da Çin'den sorulacak! En büyüğünü yaptılar - Teknoloji Haberleri

Çin 500 metrelik çapıyla dünyanın en büyük radyo teleskobunu faaliyete geçirdi. Çin hükümeti bu proje için bölgenin 5 kilometre civarındaki herkesin tahliye olması için 269 milyon dolar harcadı.

Uzaydaki yaşam artık ABD ve Rusya gibi Çin'in de ilgi alanında. Şinhua haber ajansı, 500 metre çapındaki Küresel Diyafram Radyo Teleskop'un, (FAST) Guicou eyaletindeki Pingtang kasabasında göreve başladığını duyurdu.

Teleskop dünyanın en büyüğü

Tienyen Türkçe karşılığıyla 'Gök Gözü' adlı telepkob için 180 milyon dolar harcandığı belirlendi. Amaç uzayda insanlık için yaşam bulguları elde edebilmek.

Yapımına 2011'de başlayanan Gök Gözü için neler yapılmadı ki! Teleskobin sinyal alma gücünde azalma olmaması için 5 kilometre civardaki bütün yaşam alanları tahliye edildi. Bu da 8 bin kişilik bir insan güruhu demek. Yerlerinden taşınan halkın zararını karşılamak için hükümet 269 milyon dolarlık devlet fonunu kullandı.

10 kat daha hızlı

Tienyen, Porto Riko'da bulunan 300 metre çapındaki Arecibo'yu geçerek dünyanın en büyük radyo teleskobu olurken, ölçüm hızının da Arecibo'dan 10 kata kadar daha hızlı olduğu vurgulandı.


Teknoloji Haberleri

Yorum