Artvin Hopa'da cinsel istismar eylemi

Oğuzhan Hacıoğlu
141 kere okundu

Türkiye

Artvin Hopa'da cinsel istismar eylemi - Türkiye Haberleri

Artvin'in Hopa İlçesi'nde son günlerde meclisin gündeminde olan cinsel istismar ve tecavüz ile ilgili yasa tasarısı protesto edildi.

Artvin’in Hopa İlçesi’nde, cinsel istismar suçlarına yönelik düzenlemeyi protesto eden kadınlara polis müdahale etti.

Hopa Belediye Parkı’nda saat 15.00’te toplanan ve aralarında çeşitli siyasi parti ve sivil toplum kuruluşlarının temsilcilerinin de yer aldığı kadınlar, ’Tecavüz insanlık suçudur, meşrulaştıramazsınız’ yazılı pankart açtı, "Bu yasa meclisten geçmeyecek" sloganları atmaya başladı.

Kadınların çevresini saran Çevik Kuvvet ekipleri, Artvin Valiliği’nce 18 Kasım tarihi itibariyle bir ay süreyle eylem yasağı getirildiğini hatırlatarak dağılmaları yönünde uyardı. Polisler, eylemi sürdüren grubun elinden megafonu zorla alınca kadınlarla polis arasında arbede yaşandı. Grup daha sonra yürüyüşe geçmek isteyince polis bu kez de biber gazı ve copla müdahale etti.

Erkeklerin de karıştığı olaylarda ortalık bir anda savaş alanına döndü. Polisin müdahalesi ile kaçışan grup bir süre sonra Hopa Meydanı’nda yeniden toplandı. Müdahalede bulunan polis bazı kişileri gözaltına aldı.

Çıkan olaylarda 1’i polis 3 kişi yaralandı. Hopa’da gergin bekleyiş sürüyor.

Etiketler: artvinhopa

Türkiye Haberleri

Yorum