Atatürk'ün cenaze töreninden görülmemiş fotoğraflar

Oğuzhan Hacıoğlu
192 kere okundu

Türkiye

Atatürk'ün cenaze töreninden görülmemiş fotoğraflar - Türkiye Haberleri

Etnoğrafya Müzesi'nde bulunan bugüne kadar basınla hiç paylaşılmamış olan Atatürk'ün cenaze törenine ait görülmemiş fotoğraflar basına servis edildi.

Muğla'nın Marmaris İlçesi'nde, belediye arşivindeki Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk'ün 15 yıl süre ile kaldığı geçici kabri Etnoğrafya Müzesi'nden Anıtkabir'e nakli sırasında çekilen fotoğraflar basınla paylaşıldı. Marmaris Belediyesi, Atatürk'ün aramızdan ayrılışının 78'inci yıldömünde, basın mensuplarına jest yaptı. Yıllar önce Marmaris Belediyesi'ne ismi açıklanmayan eski bir gazeteci tarafından hediye edilen ve o zamandan bu yana da arşivlerde tutulan Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk'ün naaşının Etnoğrafya Müzesi'nden Anıtkabir'e nakliyle ilgili fotoğraflar basın ile paylaşıldı.

ATATÜRK NASIL DEFNEDİLDİ?

Kabrin açılmasında, Erkek Teknik Sanat Okulu ve Yapı Enstitüsü öğretmen ve öğrencileri de görev aldı. Saat 09.05'de başlanan kabir açılışında mezarı üstten ve yandan çevreleyen mermer levhalar birer birer çıkarıldı. Kabrin üzerindeki 80 santimetre kalınlığında olan toprak tabaka alınarak, kağıt torbalarda toplandı. Daha sonra bu topraklar Anıtkabir'e getirilerek ebedi istiratgahına kondu.

Etiketler: atatürkanıtkabir

Türkiye Haberleri

Yorum