Avrasya Tüneli'nden ilk geçiş Erdoğan'dan

Serhat Ramay
205 kere okundu

Türkiye

Avrasya Tüneli'nden ilk geçiş Erdoğan'dan - Türkiye Haberleri

Asfaltlama çalışmaları da tamamlanan Avrasya Tüneli'nden ilk geçişi Cumhurbaşkanı Erdoğan yaptı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Asya ile Avrupa kıtalarını tüp geçişiyle birbirine bağlayan ve 20 Aralık'ta açılacak Avrasya Tüneli'nden kendi kullandığı makam aracıyla geçti.

Dünyanın en iyi mühendislik projeleri arasında gösterilen tünelin Harem'deki şantiyesine gelen Erdoğan, burada makam otomobilinin şoför koltuğuna oturdu.

Erdoğan'ın yanına Başbakan Binali Yıldırım, arka koltuğa da Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan bindi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, kullandığı makam aracıyla Harem'den Avrasya Tüneli'ne girerek, Avrupa yakasına geçti.

Erdoğan, buradan dönüş yaparak, yeniden Harem'e geldi. Cumhurbaşkanı Erdoğan'a, Harem'deki şantiyede tünele ilişkin brifing verildi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Avrasya Tüneli'nde yapılan incelemenin ardından önemli açıklamalar yaptı.

Erdoğan'ın açıklamalarından satır başları:

Açılışını 20 Aralık'ta milletimizle beraber yapacağız.

29 Ekim 2013'ten bugüne 156 milyon Marmaray'dan, Asya kıtasından Avrupa'ya, Avrupa kıtasından Asya'ya geçmiş oldu. Bunlar hayaldi gerçek oldu. Ulaşım sektöründe tarihi adımları attık, olmaz denilenler oldu, yapılamaz denenler yapıldı. Bunlar palavra diyenler aldandı. Bütün projeler hayata geçirildi. Bizler doymadık. Çok çalışacağız ve milletimizin asırlardır beklentilerini gerçekleştireceğiz.

"HAYALİ OLMAYANIN GERÇEĞİ DE OLMAZ"

Bunlar hayaldi gerçek oldu ama şunu da biliyorduk hayali olmayan şeyin gerçeği de olamaz. Şimdi lastikli sisteme geçiyoruz. Az önce bir test yaptık. Asya'dan Avrupa'ya gittik geldik. Az önce brifingi aldık. Hızla devam eden bir süreç.

26 yıl bu firmalar burayı işletecek. Daha sonra yap-işlet-devret sistemiyle devletimize bırakılacak.

Bu işler devletin bütçesinde nasıl olacağını, hazırdan mı yoksa yeni yeni bütçe tasrımları ve kaynak çeşitlendirmesiyle mi olacak, bunları biz ülkemizde gösterdik. Bunlar tüm yatırımlarımıza hız kazandırdı. Binali Yıldırım kardeşimle bu projeleri yürüttük.

Burada her şeyin hız kazanması bizi ayrıca mutlu ediyor. Bütün tüneller birbirine bağlanıyor. Artık ağır vasıtaların hepsi Yavuz Sultan Selim Köprüsü'nden geçiyor. Şimdi burasının da 26 Aralık itibari ile hayata geçmesi ile 15 Temmuz şehitler köprüsünün araç yükü azalacak.

Buradaki yıllık yakıt tasarrufu çok çok önemli. Yılda 160 milyon liralık yakıt tasarrufu sağlayacağız.

Avrasya Tüneli'nden ilk geçiş

Asya ile Avrupa kıtalarını tüp geçişiyle birbirine bağlayacak ve 20 Aralık'ta açılacak Avrasya Tüneli, dünyada deniz altından en derinden geçecek tünel olacak. 14,6 kilometre toplam uzunluğa sahip projenin, deniz altından geçen kısmı ise 3,4 kilometre olarak inşa edildi.

Tünel, trafiğin çok yoğun olduğu Kazlıçeşme-Göztepe hattında yolculuk süresini 15 dakikaya kadar indirecek, ileri teknoloji ile bu güzergahta güvenli ve konforlu yolculuk imkanı sağlayacak.


Türkiye Haberleri

Yorum