Avrupa Birliği'nden kritik Türkiye toplantısı

Serhat Ramay
161 kere okundu

Dünya

Avrupa Birliği'nden kritik Türkiye toplantısı - Dünya Haberleri

AB, 15 Temmuz askeri darbe girişiminden sonra Türkiye İlerleme Raporu'nda değişikliğe gidiyor. Avrupa Komisyonu, Türkiye İlerleme Raporu'nda değişikliğe gidiyor. Raporda 15 Temmuz FETÖ askeri darbe girişimi, OHAL ve FETÖ'yle mücadele konuları da yer alacak.

Avrupa Komisyonu'nun ekim ayında yayınlayacağı Türkiye İlerleme Raporu'nun ana ekseninde değişikliğe gidiliyor.

Kasım 2015'ten beri düzenli şekilde güncellenen İlerleme Raporu'nda sığınmacı anlaşması, vize muafiyeti ve terörle mücadele kanunu yer alıyordu.

15 TEMMUZ, OHAL VE FETÖ'YLE MÜCADELEDE RAPORDA YER ALACAK!

Ekim ayında yayınlanacak yeni İlerleme Raporu'nda ise 15 Temmuz darbe girişimi, OHAL ve FETÖ ile mücadele gibi konular yer alacak.

Türkiye'nin bir darbe teşebbüsüyle karşı karşıya kaldığı ve ardından OHAL ilan ettiği raporda belirtiliyor.

OHAL uygulamasında Türkiye'nin Fransa'da olduğu gibi Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi'nin uygulamasını askıya aldığına vurgu yapılıyor.

TÜRK HALKININ DARBECİLERE TEPKİ GÖSTERMESİNİN ALTI ÇİZİLDİ

Avrupa Birliği'ne yakın kaynaklar, darbe girişiminin ordu içerisindeki FETÖ üyeleri önderliğinde yapıldığını dile getirerek ordunun komuta zincirinin bu girişime katılmadığına dikkat çekti. Türk halkının da darbe girişimine karşı olduğu ve sokaklarda darbecilere tepki gösterdiğinin altı çizildi.

FETÖ'nün terör örgütü olup olmadığını tartışan AB yetkilileri bu konunun Slovakya'da 2 ile 3 Eylül tarihleri arasında düzenlenecek olan gayri resmi AB dışişleri bakanları toplantısında gündeme geleceğini söylüyor.

Toplantıya Türkiye adına katılacak olan Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu'nun kapsamlı bir FETÖ dosyasını Avrupalı mevkidaşlarına sunması öngörülüyor.


Dünya Haberleri

Yorum