Başbakanlık kalkıyor mu? Binali Yıldırım’dan veda gibi konuşma

0
15

Meclis Genel Kurulu’ndaki yeni anayasa paketi görüşmelerinde konuşan Başbakan Binali Yıldırım, “Ülkem için bir Ali değil Binali feda olsun” dedi. Bu sözler başbakanlık kalkıyor mu sorusunu da beraberinde getirdi.

367 icadının cumhurbaşkanı seçimini tıkadığnıı vurgulayan Binali Yıldırım, anayasa değişikliğine milletin olur vereceğini inandığını belirterek, “Bugünden itibaren anayasa değişikliğini tüm yönleriyle ele alacağız. Meclisimiz, bu değişikliği en iyi şekilde müzakere edecek. Vatandaşımız bu değişikliğin ne anlama geldiğini daha iyi anlayacak. Millet, bu değişikliği inanıyoruz ki aynen olur verecek ve Türkiye’nin muasır medeniyetler seviyesine giden yolda önünü açacak, yolunu aydınlatacaktır.” dedi.

İşte Başbakan Binali Yıldırım’ın anayasa değişikliği için Meclis Genel Kurulu’nda yaptığı konuşma.

En büyük imkan ve onurdur

Şunu büyük bir iftiharla söylüyorum ki Erzincan’da kendi halinde bir ailenin 10 evladından biri olarak bu ülkenin yönetim kademesinde önemli bi sorumluluk almış olmam, ülkemizin cumhuriyetimizin bize bahşettiği en büyük imkan ve onurdur. Meclis çatısı altında olan bütün siyasi partiler hep bu konuyu vaatlerimizin en başında yazdık.

367 icadı cumhurbaşkanı seçimini tıkadı

367 icadı maalesef cumhurbaşkanı seçimini tıkadı. Çözüm işin sahibinde, millette. 2007 seçimlerinde MHP de Meclis’e girdi ve sayın genel başkanı o tarihi kararı aldı ve devletin yüce faydası için gerekeni yaptı. O kriz aşılmış oldu. Bu krizin her seçimde yaşanması Türk siyasetine yakışan bir şey değildir.

İki kaptan gemiyi batırır

İki kaptan gemiyi batırır. Vesayet odakları cesaret kazanıyor, sistem bir yerde gelip tıkanıyor. Parlamento millet iradesiyle seçilmiş, Cumhurbaşkanı yine millet iradesiyle seçilmiş. Bu ikili yapı sürdürülebilir değil.

Siyasetçi hata yapabilir ama vatandaşın hata yaptığını görmedim

Mesele çok açık. Bu bir yönetim sistemi değişikliğidir. Mukayeseli hukuk esas alınarak başka ülkelerin sistemleri de incelendi. Seçen aynı zamanda seçilecek ehliyete de sahiptir; gençlerimizden korkmayalım. Her seçime mecburiyetten gittik. Siyasetçi hata yapabilir ama vatandaşın hata yaptığını görmedim. Onun için vatandaşa güvenelim, vatandaşın kararına başımız gözümüz üstüne diyerek itaat edelim.

Vatandaşa itaat et rahat et. Meclis’in görevleri önceki anayasada da var, bunda da var. Değişen sadece gensoru ve sözlü soru var. Ama hükümet sistemi değişiyor. Bakanlar artık milletvekili değil. Cumhurbaşkanı halkın oylarıyla seçiliyor. Meclis’e hesap verme yöntemleri devam ediyor. Ama sitemin gereği gensoruya ihtiyaç kalmıyor. Güvenoyu ihtiyacı kalmıyor. Çünkü güvenoyunu millet veriyor. Güvenoyu vermeyince hükümet olabilir misiniz? Milletin verdiği güven yetmiyor mu bir de vekillerden alacağız”

Eğer ülkem, milletim kazanacaksa biz kaybedelim. Biz şan şöhret peşinde değiliz. Ülkem için bir Ali değil, Binali feda olsun.

Başbakan Binali Yıldırım, 2007 yılındaki 367 vurgusu ile neyi kastetti?

Editörün notu: O dönem Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün Cumhurbaşkanı seçilebilmesi için 367 oy şarkı arandı. Bu şart ülkede büyük bir krize neden oldu. Ancak 22 Temmuz 2007 cumhurbaşkanlığı seçimlerinde bütün partiler Meclis’te hazır bulunarak kriz aşılmış oldu.

CEVAP YAZ

Please enter your comment!
Please enter your name here