Beş üniversitenin ismini Erdoğan açıklayacak

Serhat Ramay
434 kere okundu

Türkiye

Beş üniversitenin ismini Erdoğan açıklayacak - Türkiye Haberleri

15 Temuz darbe girişiminin ardından başlayan birlik beraberlik ruhu akademiye de yansıdı. Bölgede kalkınmanın lokomotifi olacak üniversitelerin isimlerini Cumhurbaşkanı Erdoğan açıklayacak.

Bu yıldan itibaren akademik yıl açılışları Türkiye genelindeki tüm üniversite rektörlerinin katılımıyla Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'ndeki törenle yapılacak. Bu yılki açılış Külliye'deki kongre salonunda 18 Ekim Salı gerçekleştirilecek.

Törene 2 bin akademisyen katılacak

2016- 2017 Yükseköğretim Akademik Yılı Külliye'de yapılacak resmi törenle açılmış olacak. Törene devlet ve vakıf üniversitelerinin rektörleri başta olmak üzere idari kadro ve başarılı öğrenciler de katılacak. Törene 2 bine yakın akademisyen davet edildi. Yükseköğretim Kurulu (YÖK) tarafından ülkedeki birlik ve beraberlik ruhunu canlı tutmak için yapılan bu düzenleme geleneksel hale getirilecek. YÖK Başkanı Prof. Dr. Yekta Saraç "Akademik yıl açılışları bir şölen haline gelecek" dedi.

YÖK Başkanı Yekta Saraç

Aday üniversitelerin sayısı 5'e inecek

Bölgesel kalkınmada lokomotif üniversiteler belirlediklerini anlatan Saraç "2006'tan sonra kurulan bazı üniversitelere böyle bir misyon vereceğiz. 100'e yakın kriter belirledik. Bu hafta aday olan üniversiteleri eleyerek sayısını 5'e indireceğiz. Bu üniversiteleri Cumhurbaşkanımız 18 Ekim'deki törende açıklayacak" dedi. Saraç, yükseköğretimde FETÖ ile mücadele kapsamında kritik ve öncelikli alanlarda öğretim üyelerinin mülakatla alınabileceğini de belirtti.


Türkiye Haberleri

Yorum