Boğaziçi Üniversitesi'nde Mehmed Özkan protestosu

Oğuzhan Hacıoğlu
180 kere okundu

Türkiye

Boğaziçi Üniversitesi'nde Mehmed Özkan protestosu - Türkiye Haberleri

Boğaziçi Üniversitesi'ne rektör olarak Mehmed Özkan'ın atanmasını protesto eden gruba müdahale edildi.

Boğaziçi Üniversitesi Rektörlüğüne Prof. Dr. Mehmed Özkan'ın atanmasına tepki gösteren bir grup ile polis arasında arbede çıktı. Polis öğrencilerden bazılarını gözaltına aldı.

Öğrenci ve akademislenlerden oluşan eylemciler, Boğaziçi Üniversitesi’nin Rumeli Hisarı Üstü’ndeki Güney Kampüsünde erken saatlerde toplanmaya başladı. Pankartlar açan grup, saat 13.00 sıralarında kampüsün giriş kapısına geldi. Polis kampüs dışında geniş güvenlik önlemi aldı.

CHP DE EYLEMDE

Eyleme, CHP İstanbul Milletvekilleri Ali Şeker ve Onursal Adıgüzel de katıldı. Gruptan bazı öğrenciler burada birer konuşma yaptı. Bu sırada sık sık 'Mehmed Özkan rektörümüz değildir' sloganları atıldı.

Konuşmaların ardından grup, Güney Kampüsü’nden Kuzey Kampüsü’ne yürümek istedi. Toplu yapılacak yürüyüşe polis izin vermedi. Bazı akademisyenler, herhangi bir olayçıkmaması için polis müdürleriyle görüştü. Görüşmeye dahil olan ve polislerle tartışan CHP’li vekillere akademisyenlerden tepki oldu. Bir akademisyen, "Burayı siyaset arenasına çeviremezsiniz" diyerek CHP’li vekillerden uzaklaşmalarını istedi.


Türkiye Haberleri

Yorum