Bolt sahne alıyor, heyecan tırmanıyor

Hakan Temiztürk
288 kere okundu

Köşe Yazıları

Bolt sahne alıyor, heyecan tırmanıyor - Köşe Yazıları Haberleri

Rio’da atletizm yarışmalarının başlamasıyla heyecan artacak. Bolt’un ABD’li rakipleriyle kapışması yine merakla bekleniyor. Türk takımında ise madalyaya en yakın aday Ramil Guliyev olacak.

Bazıları için olimpiyatlar yeni başlıyor! Çünkü Rio’da atletizm yarışmaları bugün başlıyor. Yüzme ile birlikte en çok madalyanın dağıtılacağı birkaç spor dalından biri olan atletizm, en çok ilgi çeken rekabete sahne olmasıyla da diğerlerinin önüne geçiyor. Usain Bolt’un ABD’li rakipleriyle kapışması yine büyük ilgi çekecek. Büyük sürpriz olmazsa Bolt Pazar günü 100 metre finalinde, cumartesi günü de 200 metre finalinde altın madalya için koşacak. Bolt her zamanki gibi iddialı; ancak bir rekor beklentisi yok, kendisi de rekor için umutlu değil.

Atletizmde Bolt’un ülkesi Jamaika’nın atletleri hem kadınlarda hem erkeklerde oldukça iddialı. Aynı zamanda renkli sporcular Jamaikalılar. Bu alanda da tabii en fazla madalyayı büyük ihtimalle ABD’li atletler alacak. Zenci ABD’lilerin hızına ancak diğer zenciler, Jamaikalılar yetişebiliyor. Tabii orta ve uzun mesafeli koşularda Afrikalıları -ve onları devşirmiş olan Avrupalı ülkeleri- unutmamak lazım.

200 ülkeden tam 2 bin 387 atlet 47 ayrı yarışta yarışacak. Türkiye de en kalabalık sporcuyu atletizm alanında Rio’ya gönderdi. 33 atlet Türkiye adına Rio’da yarışacak. İddialı olduğumuz alanlar var; devşirme sporcularla. Ancak madalya almamız pek mümkün görünmüyor. İddialı atletlerimizden Ramil Guliyev bu yıl Avrupa ikincisi oldu; ancak Rio’daki rakipleri çok daha güçlü olacak.

Diğer devşirme atletlerimizden Polat Kemboi Arıkan, İlham Tanui Özbilen, Yasmani Copello Escobar tur ya da turlar atlaması muhtemel isimler olacak. Ancak finalde yarışmaları zor ihtimal.

Türkiye’nin 2016 Rio Olimpiyatları atletizm kadrosunda çoğunluğu devşirme olan şu isimler yer alıyor:

Kadınlar: Yasemin Can (5000 ve 10000 metre), Esma Aydemir, Meryem Erdoğan, Sultan Haydar (maraton), Tuğba Güvenç, Meryem Akda, Özlem Kaya (3000 metre su engelli), Emel Dereli (gülle atma), Kıvılcım Kaya Salman, Tuğçe Şahutoğlu (çekiç atma), Karin Melis Mey (uzun atlama)

Erkekler: Emre Zafer Barnes, Jak Ali Harvey (100 metre), Ramil Guliyev, Jak Ali Harvey (200 metre), İlham Tanui Özbilen (1500 metre), Ali Kaya (5000 ve 10000 metre), Polat Kemboi Arıkan (10000 metre), Yasmani Copello Escobar (400 metre engelli), Tarık Langat Akdağ, Halil Akkaş, Aras Kaya (3000 metre su engelli), Eşref Apak (çekiç atma), Şeref Osmanoğlu (üç adım atlama), Mert Atlı, Ersin Tacir (20 kilometre yürüyüş), Bekir Karayel, Ercan Muslu, Kaan Kigen Özbilen (maraton), Emre Zafer Barnes, Jak Ali Harvey, Ramil Guliyev, İzzet Safer, Cumali Emektaş, Furkan Şen (4x100 metre bayrak)


Köşe Yazıları Haberleri

Yorum