Bomba düzeneği Gar ve Suruç ile birebir aynı

Serhat Ramay
158 kere okundu

Türkiye

Bomba düzeneği Gar ve Suruç ile birebir aynı - Türkiye Haberleri

53 kişinin hayatını kaybettiği Gaziantep saldırısında kullanılan canlı bomba düzeneğinin Gar ve Suruç saldırılarında kullanılanla aynı olduğu tespit edildi. Patlayıcının etkisini artırmak için demir bilye ve bozuk para kullanılmış.

Kına gecesine canlı bomba saldırısının ardından çarpıcı bilgilere ulaşıldı. Bölgedeki tüm güvenlik kamera ile MOBESE görüntüleri toplanarak incelemeye alındı. Olay yerinde canlı bomba yeleği parçaları ile el bombasının fünyesi de bulundu. Patlayıcı düzeneğinin el bombasıyla ateşlendiği belirlendi.

GAR VE SURUÇ SALDIRILARIYLA AYNI DÜZENEK

Patlayıcı düzeneğinin DAEŞ'in 109 kişinin öldüğü 500'den fazla insanın da yaralandığı Ankara Gar ve 34 kişinin öldüğü 100'den fazla kişinin de yaralandığı Suruç’taki canlı bomba saldırılarındaki düzenekle aynı olduğu ortaya çıktı. Patlayıcının etkisinin artırılması için demir bilye ve demir parçaları kullanıldığı da bildirildi. Ön otopsi raporunda, ölümlerin çoğunun, patlayıcının etkisini arttırmak için kullanılan demir bilyelerin isabet etmesinden kaynaklandığı belirlendi.

Çocuğu getirip kaçtılar

Olay yerinde parçalanmış 3 cesede ulaşılırken, birinin canlı bombaya ait olduğu belirlendi. İncelemelerde canlı bombanın çocuk olduğu tespit edildi.

Görüntüsüne ulaşılan canlı bombanın kimliğinin belirlenmesi için yüz eşleşmesinde ise henüz bir tespit yapılamadı. Kullanılan düzenek, eylem şekli ve hedef açısından yapılan değerlendirmede eylemin DAEŞ tarafından yapıldığı tespitlerine yer verildi. IŞİD’in, güvenlik birimlerinin takibinde olmayan, ‘temiz kimlik’ olarak nitelendirilen çocuğu kullandığı sanılıyor.

İlk incelemede, patlamanın hemen ardından araçla kaçan iki kişinin görüntüsüne ulaşıldı. Bu kişilerin eylemci çocuğu olay yerine getirdikleri, gözcülük yaptıkları, eylemin ardından kaçtıkları öne sürülüyor. Eylem talimatını ise DAEŞ'İn Türkiye-Suriye sınır sorumlusu Deniz Büyükçelebi’nin verdiği değerlendiriliyor.


Türkiye Haberleri

Yorum