BTK global internet yönetiminde görev üstlendi.

Alaattin Han
165 kere okundu

Teknoloji

BTK global internet yönetiminde görev üstlendi. - Teknoloji Haberleri

BTK'nın uzun süren çalışmaları sonucunda Türkiye, Geliştirilmiş İşbirliği Çalışma Grubu üyeliğine seçildi

2003 ve 2005 yıllarında iki aşamalı olarak gerçekleştirilen Dünya Bilgi Toplumu Zirvesi’nde atılan önemli konulardan birisi de, Geliştirilmiş İşbirliği Çalışma Grubu oldu.

İnternet ile ilgili uluslararası kamu politikalarının oluşturulmasında tüm devletlerin eşit bir şekilde fikirlerini sunabilmesi ve ilgili tüm paydaşların uygun rol ve sorumlulukları çerçevesinde görev üstlenmelerini sağlamak üzere kurulan grupta artık Türkiye'de söz sahibi olabilecek.

BTK global internet yönetiminde görev üstlendi

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu'nun girişimleri sonucunda artık Türkiye, Geliştirilmiş İşbirliği Çalışma Grubuna dünya genelinde seçilen 22 ülke arasında yer almakta.

Yetkililer ülkemizin bu gruba kolayca dahil edilmesinin başlıca nedeni olarak, internet kullanıcı potansiyelinin yüksek olmasını gösterdi. Zira, ülkemiz toplam internet kullanıcısı sayısı açısından tüm dünya ülkeleri arasında yapılan sıralamada ilk 20 ülke, Avrupa ülkeleri arasında yapılan sıralamada ise Almanya, Fransa, İngiltere gibi ülkelerle birlikte ilk 5 ülkenin içinde yer alıyor.

Türkiye Geliştirilmiş İşbirliği Çalışma Grubu üyeliğine seçildi

Türkiye, uluslararası internet yönetimi konusunda dünyada daha da etkin bir aktör haline gelecek ve bilgi ve iletişim teknolojilerinde sahip olduğu potansiyele de uygun bir şekilde bu alanda daha fazla söz sahibi olması planlanıyor.


Teknoloji Haberleri

Yorum