Çalışan anneler için 300 euro destek

Serhat Ramay
132 kere okundu

Yaşam

Çalışan anneler için 300 euro destek - Yaşam Haberleri

Şu anda İzmir, Bursa ve Antalya'da çalışan annelere 300 euro destek verildiğini biliyor muydunuz?

Çalışan annelere 2 yıl süreyle 300 euro(1080 TL) çocuk bakım desteği veriliyor. Şu anda bu destek İzmir, Bursa ve Antalya'da var. İşte yardımdan faydalanmak için yapmanız gerekenler...

Yakında istanbul başta olmak üzere birçok ile yayılacak projeden yararlanacak annenin aylık gelirinin 3294 TL'yi aşmaması gerekiyor.

AKRABASI OLMAMA ŞARTI

Posta'da yer alan habere göre, 300 euro hibe destekten faydalanabilmek için çalışan annelerin çocuklarının 0-24 ay arasında olması gerekiyor. Yararlanacaklar şartları taşıyıp taşımadığı ve yükümlülüklerini yerine getirip getirmedikleri sıkı bir şekilde denetleniyor.

Çocuk bakıcısının akraba olmaması da aranan diğer bir şart. Bakıcı kendisinin veya eşinin birinci derecede akrabası ise ya da aynı evde oturuyorsa hibeden faydalanamaz.

BAŞVURULAR SÜRÜYOR

Avrupa Birliği ile Türkiye'nin finanse ettiği, Çalışma Bakanlığı yönetiminde hayata geçirilen 'Evde Çocuk Bakımı Projesi'kapsammda başvurular devam ediyor. İzmir, Bursa ve Antalya'nın pilot bölge seçildiği proje kapsamında, çalışan annelere 2 yıl süreyle 300 euro (1080 TL) destek verilecek. Çalışacak kişinin sigortasını anne ödeyecek. Bakıcıya ödeme yapılmazsa yardım kesilecek.

BAŞVURU İÇİN DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER!

Proje kapsamında en az 5 bin annenin yararlanacağı destek, önümüzdeki günlerde artarak/devam edecek. Sadece üç ille sınırlı kalmayacak. Projeden yararlanmak isteyenler, www.sgk.gov.tr ve www.evdecocukbakimi.net internet adresleri üzerinden başvuruda bulunabilir. Projeden yararlanmak isteyen anneler 'sgk.gov.tr' m adresindeki 'Evde Çocuk Bakımı Projesi Ön Başvuru'linkinden başvuru yapabilecekler.

SİGORTALI İŞTE ÇALIŞMA ZORUNLULUĞU

Çocuk bakıcılarının en az ilkokul mezunu olma şartı bulunuyor. İlkokul mezunu olmayanlarda, ilkokul diploması ile eşdeğer olan ve Halk Eğitim Merkezlerince verilen 'Okuma Yazma Kursu Sertifıkası'da geçerli olacak. Çocuk bakımı, proje ofisi bilgilendirilmek kaydıyla, annenin evinde olduğu gibi bakıcının evinde de yapılabilecek. Anne bir işyerinde sigortalı çalışmıyorsa bu imkandan yararlanamıyor. (Posta)


Yaşam Haberleri

Yorum