Çavuşoğlu'nun telefonda beklettiği Alman Bakan Ankara'ya geliyor

Serhat Ramay
184 kere okundu

Türkiye

Çavuşoğlu'nun telefonda beklettiği Alman Bakan Ankara'ya geliyor - Türkiye Haberleri

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu'nun telefonda beklettiği Alman Bakan Steinmeier Ankara'ya geliyor.

Alman Meclisi'nde Türkiye'deki son gelişmeleri değerlendiren Almanya Dışişleri Bakanı Steinmeier, salı günü Ankara'ya geleceğini açıkladı.

Alman Federal Meclisi’nin Türkiye konulu oturumunda hükümet adına konuşan Almanya Dışişleri BakanıFrank-Walter Steinmeier, Türkiye'yi eleştirmesine rağmen Türkiye ile diyaloğu devam ettirmek istediklerini ifade etti.

"ANKARA'YA GİDECEĞİM"

Steinmeier, bu nedenle de önümüzdeki hafta Salı günü temaslarda bulunmak üzere Ankara'ya gideceğini açıkladı.

"TÜRKİYE'DEKİ TUTUKLAMALARI ALMAN MECLİSİ'NDE ELE ALMAK ZORUNDAYIZ"

Türkiye’de darbe girişimi sonrasında çok sayıda kişinin tutuklandığını hatırlatan Steinmeier, bu kişilerin “gerçekten darbe girişimi veya terörizmle bağlantısı var mıydı” veya “Türk hükümetinin bu tutumunun hukuk devletinin asgari standartları ile bağdaşır mı” sorularını sormak, Alman Meclisi’nde ele almak ve gerekirse Türk hükümetiyle tartışmak zorunda olduklarını söyledi.

“TÜRKİYE’NİN AVRUPA İLE BAĞLANTIDA OLMASINI İSTİYORUZ"

Steinmeier konuşmasında “Türkiye’nin bir yol ayrımında” olduğunu söyledi. Türkiye’nin ya Avrupa yolunda ilerleyeceğini ya da bu yoldan uzaklaşacağını ifade eden Steinmeier, “Türkiye’nin Avrupa ile bağlantıda olmasını istediklerini” vurguladı.

Bölgedeki çatışmalar ve kriz ortamı düşünüldüğünde Türkiye’nin Avrupa ile ilişkilerini sürdürmesine ihtiyaçları olduğunu söyleyen Steinmeier ancak özellikle ekonomik nedenler ve güvenlik açısından bunun Türkiye’nin de çıkarına olduğunu dile getirdi.

Alman Meclisi’nin 1915 olaylarını soykırım olarak nitelendiren kararının ardından Türkiye ile Almanya arasındaki ilişkilerde gerilim yaşanmıştı.

Etiketler: almanya

Türkiye Haberleri

Yorum