Cep telefonu ve internete ek vergi geliyor

Alaattin Han
159 kere okundu

Teknoloji

Cep telefonu ve internete ek vergi geliyor - Teknoloji Haberleri

Türkiye'de belediyelerin gelir sıkıntısını çözebilmek adına akıllı telefon, internet ve doğal gaza ek 'belediye vergisi' geliyor.

Geçtiğimiz günlerde daha önce sadece radyo alıcısı olan telefonlara uygulanan TRT bandrolü, internet erişimi olan tüm cihazlardan da alınmaya başlanmıştı. Şimdi de cep telefonu ve internete ek belediye vergisi geliyor.

Belediyelerin gelir sıkıntısını çözmek amacıyla düzenlenecek yeni 'belediye vergisi'; akıllı telefon, internet ve doğal gaz faturaları üzerinden %1 oranında alınması ön görülüyor. Ayrıca MTV (Motorlu Taşıtlar Vergisi) gelirlerinin %10'u da belediyelere aktarılması planlanıyor.

Yapılacak bu düzenlemeler sonrası belediyelere yıllık 40 milyar lira gibi bir ek gelir oluşması bekleniyor. Bu zamla beraber düz hesapla 3000 liralık bir akıllı telefona 30 TL ek belediye vergisi ödememiz zorunlu hale gelecek. Ayrıca internet ve doğal gaz faturalarında da artış görülmesi tahmin ediliyor.

Maliye Bakanlığı'nın bazı bölümlerine itiraz ettiği yerel yönetimlerin gelirlerini arttırmayı amaçlayan paket içerisinde ek vergi dışında çevre temizlik vergisinin arttırılması, Kültür ve Tabiat Varlıkları Katkı Payı'nın belediyelere aktarılması gibi öneriler de yer alıyor.

Henüz bir taslak aşamasında olan bu ek vergi düzenlemesi, yapılacak değişikliklerin ardından Bakanlar Kurulu'na taşınacak.


Teknoloji Haberleri

Yorum