Cerablus harekatının adı belli oldu

Ayşe Çolak
166 kere okundu

Türkiye

Cerablus harekatının adı belli oldu - Türkiye Haberleri

Türk Silahlı Kuvvetleri bu sabah koalisyon güçleri ile Suriye Cerablus’da bulun IŞİD güçlerine bir harekat düzenlemeye başladı.

Suriye Cerablus’taki IŞİD hedeflerine sabaha karşı başlayan operasyonlara askeri kaynaklardan alınan bilgilere göre, piyade birlikleri (Mekanize ve havan unsurları dahil), tank ve topçu birlikleri (ÇN dahil), geçin açan, mayın temizleyen istihkam birlikleri, muhabere birlikleri, lojistik destek unsurları, hava kuvvetleri hava ve destek unsurları (İHA’lar dahil) katılıyor.

Türk Silahlı Kuvvetleri’nden yapılan açıklamaya göre, operasyonunun adının “Fırat Kalkanı” olduğu belirtildi.

Cerablus operasyonu kapsamında IŞİD hedefleri 1.45 dakika boyunca topçu ateşiyle vuruldu. 63 hedefe 224 atım yapıldı. Ardından Türk savaş uçakları Cerablus'ta IŞİD hedeflerini bombaladı. Askeri kaynaklar Cerablus ve Keklice'deki 12 hedeften 12'sinin tam isabetle vurulduğunu duyurdu. Sınırda geçit açma çalışmaları sürüyor. Reuters ise Özel Kuvvetlerin Suriye'de olduğu iddiasını duyurdu. Askeri kaynaklar operasyonun amacını da açıkladı.Askeri kaynakların verdiği bilgiye göre harekatın başlangıcından itibaren Genelkurmay Karargahındaki Silahlı Kuvvetler Komuta Harekat Merkezinde (Gnkur.Bşk, IInci Bşk. ve J. Başkanları) ve Kuvvet k.lıkları Harekat Merkezlerinde tüm komuta kademesi (Kuvvet K.ları ve karargahın tümü) harekatı yönetmek ve izlemek üzere hazır bulunuyor. Bir diğer iddia ise Bordo-Berelilerin Suriye'ye girdiği yönünde.


Türkiye Haberleri

Yorum