Çifte Minareli Medreseye ziyaretçi akını

Özgür Bülbül
162 kere okundu

Türkiye

Çifte Minareli Medreseye ziyaretçi akını - Türkiye Haberleri

Erzurum'un Çifte Minareli Medresesi restorasyon çalışmalarının bitmesiyle ziyaretçi akınına uğruyor. Restorasyonu yaklaşık 7 milyon liraya mal olan Çifte Minareli Medrese tam 1742 gün sonra kapılarını halka açtı, yerli ve yabancı turistlerin ilgi odağı oldu.

Erzurum şehir merkezinde, Ulu Cami yanında, Erzurum Kalesi ile karşı karşıya bir konumda yer alan Çifte Minareli medrese restorasyon çalışmalarının sona ermesiyle yeniden kapılarını ziyaretçilere açtı. Her biri 26 metre yüksekliğindeki rengarenk çinilerle süslü olan bu tarihi eser yeniden halkın ilgi odağı oldu. Avlulu, 2 katlı, 4 eyvanlı olup, 37 oda ve bir camiye sahip olan Çifte Minare 1.824 m2 lik bir alan üzerinde yer alıp, ziyaretçilerini bekliyor.

"ERZURUM İÇİN ÖNEMLİ BİR DEĞER"

Erzurumlu vatandaşlardan Emre Uygur, "Çifte Minareli Medrese'mizin yaklaşık 5 yıldır tadilatı sürüyordu. Bu yüzden Medrese'yi kimse ziyaret edemiyordu. Buda şehrimizin önemli tarihi eserlerinden biri olan Çifte Minareli Medrese'nin ziyaretçilere kapalı olmasına ve ilgi odağı olmaktan uzaklaşmasına neden oluyordu. Bu durum şehrimize dışarıdan gelen turistler için hiç güzel bir durum değildi. Neyse ki bu durum düzeldi. Restorasyon bitti. Medresemiz yeniden ziyaretçilere açıldı. Var olan bir tarihi eser yeniden Erzurum'a kazandırıldı. Bu durum gelen turistlerle şehrimizin ve esnafımızın ekonomik yönden kazanç sağlamasına az da olsa katkı sağlayacak. Umarım şehrimize gelenler memnun kalır" dedi.

'ÖNEMLİ BİR TARİHE SAHİP'

Erzurum’da Selçuluklar döneminde yapılan Çifte minareli Medrese Anadolu Selçuklu Sultanı I. Alaeddin Keykubad’ın kızı Hüdâvent Hatun tarafından 1253 yılında yaptırıldı. Medrese, Anadolu’nun en büyük mimari eserlerinden biri konumunda. Hüdâvent Hatun’dan dolayı adına “Hatuniye Medresesi” de deniliyor. Böyle bir öneme sahip Çifte Minareli Medrese tadilatının bitmesiyle ziyaretçi akınına uğradı ve özelikle yerli ve yabancı turistlerin en çok ziyaret edilen tarihi yapıt konuma geldi. Mimarisiyle herkesin beğenisini kazanan Çifte Minareli Medrese Erzurum'un değerlerine değer katıyor.

MİMARİSİYLE HERKESİ KENDİNE HAYRAN BIRAKIYOR

Taç kapı'nın iki yanından yükselen silindirik minareler, tuğla ve mozaik çiniler ile süslenen Medrese görsel bir haz veriyor. Çinilerle süslü Minarelere “Allah”, “Muhammed” ve “ilk dört büyük halife” nin isimleri de işlenmiş durumda. Taç kapıyı çeviren bitki süslemeleri, kalın silmeli panoların içindeki “ejder”, “hayatağacı”, “kartal” motifleri cephenin en gösterişli bölümünü oluşturuyor. Açık avlulu medreselerin Anadolu ‘daki en büyük örneğidir. Kuzey cephedeki Taç Kapı tam bir sanat harikası.


Türkiye Haberleri

Yorum