DAEŞ'in lideri Bağdadi öldürülebilir

Oğuzhan Hacıoğlu
150 kere okundu

Dünya

DAEŞ'in lideri Bağdadi öldürülebilir - Dünya Haberleri

Geçtiğimiz günlerde başlayan büyük Musul operasyonunda koalisyon güçleri ilerlemeye devam ediyor. İngiltere'de yayın yapan Independent adlı gazetenin iddiasına göre DAEŞ lideri Bağdadi hala Musul'da saklanıyor.

DEAŞ'ın lideri Ebubekir el Bağdadi'nin Musul operasyonunun ardından Rakka'ya kaçmadığı, Bağdadi'nin hala Musul'da olduğu iddia edildi.

Irak'ın en büyük ikinci kenti olan Musul'u terör örgütü DEAŞ'ın elinden kurtarma operasyonu sürerken İngiliz gazetesi Independent flaş bir iddia ortaya attı. DEAŞ lideri Ebubekir el Bağdadi'nin Musul operasyonu başladıktan sonra örgütün Suriye'deki başkenti Rakka'ya kaçtığı ileri sürülmüştü.

Bağdadi öldürülebilir

Gazetenin bölgedeki üst düzey bir Kürt yetkiliye dayandırdığı habere göre, DAEŞ lideri Ebubekir el Bağdadi Musul'dan ayrılmadı.
Irak Bölgesel Kürt Yönetimi Başkanı Mesud Barzani'nin siyasi ve askeri konulardaki danışmanı Fuad Hüseyin, Bağdadi'nin Musul'da olduğunu ve artık kentten kaçma şansının bulunmadığını iddia etti.

Fuad Hüseyin, "Bağdadi Musul'da, eğer öldürülürse bu tüm DAEŞ sisteminin çökeceği anlamına geliyor" dedi. Bağdadi'nin öldürülmesi halinde DAEŞ'in yeni bir halife ilan edeceği ancak seçilecek halifenin otorite kurmasının zor olduğu belirtiliyor.

Etiketler: daeşbağdadi

Dünya Haberleri

Yorum