Deniz Seki tahliye mi oluyor?

Serhat Ramay
197 kere okundu

Türkiye

Deniz Seki tahliye mi oluyor? - Türkiye Haberleri

671 sayılı Kanun Hükmünde Kararname Resmi Gazete'de yer aldı. Adalet Bakanı Bekir Bozdağ da düzenlemenin detaylarını paylaştı. Gözler uzun süredir cezaevinde bulunan Deniz Seki'ye çevrildi.

38 bin kişinin cezaevlerinde çıkmasını sağlayacak düzenleme sanatçı Deniz Seki’yi kapsamıyor. Seki’nin avukatı “KHK, hükümlüler arasında eşitlik ilkesine aykırı gayri adil bir ayırım yaptı. Deniz Seki bu KHK'dan istifade edemiyor” dedi.

671 sayılı Kanun Hükmünde Kararname Resmi Gazete'de yer aldı. Adalet Bakanı Bekir Bozdağ da düzenlemenin detaylarını paylaştı. Bakan Bozdağ, anılan düzenlemenin 38 bin kişiyi kapsayacağını aktardı. Söz konusu düzenleme sonrası durumu en çok merak edilen isimlerden biri de sanatçı Deniz Seki oldu. Seki ile ilgili durumu avukatı açıkladı.

Seki'nin avukatı Naim Karakaya, müvekkili ile ilgili durumu Twitter hesabı üzerinde paylaştı. Karakaya konu ile ilgili iki paylaşımında şunları kaydetti:

DENİZ SEKİ YARARLANAMIYOR

*671 sayılı KHK ile şartlı salıvermeden önceki denetimli serbestlik 1 yıldan 2 yıla çıktı. Şartlı salıvermedeki oran da üçte ikiden yarıya indi(1)*KHK, hükümlüler arasında eşitlik ilkesine aykırı gayri adil bir ayırım yaptı. Deniz Seki bu KHK dan istifade edemiyor.

Bakan Bozdağ, düzenlemenin kapsam dışında kalan maddelerini de sıraladı. Bakan Bozdağ'ın açıklamasına göre 'uyuşturucu veya uyarıcı madde imal veya ticareti' yapan kişiler de kapsam dışında bırakıldı.

HAYAL KIRIKLIĞINA UĞRADI

Bu durum üzerine Deniz Seki cephesinden açıklama geldi. Açıklamada şöyle denildi. "671 sayılı KHK ile çıkarılan denetimli serbestlik ve şartlı salıverme hükümleri yönünden hükümlüler arasında yaptığı ayırım gayriadildir. Bu tür uygulamalar bir toplumsal helalleşme olarak değerlendirilmeli ve ayırımın daha adil şekilde yapılması beklentisini karşılamalı idi.

Deniz Seki'ye "sen çok yükseklere uçmuşsun biraz burnun yere sürtsün" diyerek tutuklamaya sevk eden soruşturma savcısı, mahkumiyet kararına imza atan Ağır CezaMahkemesi üyelerinin üç hakimden ikisi, lehine temyizi geri çeken duruşma savcısı,Yargıtay Dairesinde aleyhe oy kullanan her iki üye şu anda açığa alınıp tutuklanırken böyle gözönünde olan ve toplumun bir kesiminin sindirilmesi sonucunu doğuran bir yargılamada hiçbir sorun görmemek ve verilen kararın sadece dosya kapsamına göre verildiği sanılarak bu suç ve hükümlüleri özel olarak kapsam dışı bırakmak adalet duygusunu zedelemiştir.

Anılan kararname, sıkışmış hukuk düzeninin gerçek bir mağduru olan ve adalet beklentisi içinde olan Deniz Seki'de hayal kırıklığı oluşturmuştur.
Daha adil bir düzenlemenin beklentisi içerisindeyiz."

AF DEĞİL DÜZENLEME

İstanbul Barosu'na üye avukat Sefa Karcıoğlu ise, düzenleme ile ilgili şu görüşü paylaştı: "Öncelikle belirtmek gerekir ki, Bakan'ın (Adalet Bakanı Bozdağ) da dediği gibi bu bir af değil düzenleme şeklinde nitelendirilmektedir.

Yeni düzenleme ile genel anlamda ve özetle daha önce mevcut denetimli serbestlk süresi 1 yıldan 2 yıla çıkarılmıştır. Bu şu demektir: Şartlı tahliyesine 2 yıl veya daha az kalan mahkumlar bu düzenlemeden yaralanacaklar.

Yine bundan ayrı olarak infaz kanunumuzdaki mevcut düzenlemede cezaların üçte ikisi infaz edildikten sonra şartlı tahliye yoluna gidilirken yeni düzenleme ile bu süre 1/2 olarak belirlenmiştir. Dolayısıyla istisna belirtilen suçlar hariç olmak üzere hapis cezası alan mahkûmlar infaz sürelerini, toplam ceza miktarının 1/2'si olarak ve yine denetimli serbestlik süresini de 2 yıl olarak hesap edeceklerdir."


Türkiye Haberleri

Yorum