Diyarbakır Belediyesi'ne kayyum atanıyor

Oğuzhan Hacıoğlu
199 kere okundu

Türkiye

Diyarbakır Belediyesi'ne kayyum atanıyor - Türkiye Haberleri

İçişleri Bakanlığı'ndan yapılan son dakika açıklamasına göre Diyarbakır Belediyesi'ne kayyum ataması yapılacak. Diyarbakır Belediyesi önünde polis ekipleri önlem almaya devam ediyor.

DHA'nın son dakika haberine göre, Diyarbakır’da, Cumhuriyet Başasavcılığı’nın yürüttüğü soruşturma kapsamında 25 Ekim gözaltına alınan ve 5 gün sonra çıkarıldığı mahkemece tutuklanan Büyükşehir Belediye Başkanı Gültan Kışanak’ın yerine, daha önce çıkarılan KHK kapsamında İçişleri Bakanlığı tarafından, bir vali yardımcısı ya da kaymakamın kısa sürede atanacağı belirtildi.

Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Gültan Kışanak ve Meclis üyesi olan eş Başkan Fırat Anlı’nın gözaltına alınıp çıkarıldıkları mahkemede ’Silahlı terör örgütü üyesi olmak’ suçundan tutuklamalarının ardından, belediyeye kayyum atanacağı iddia edildi. Atanacak olan kayyumun dışarıdan olmayacağı, bir kamu görevlisi olacağı ve görevlendirmenin daha önce çıkarılan KHK kapsamında en kısa sürede yapılacağı öne sürüldü.

İçişleri Bakanlığı tarafından kısa sürede atanması beklenen kayyum için istişareler yapıldığı ve bir vali yardımcısı ya da kaymakamın Büyükşehir Belediye Başkanlığı’na kayyum olarak atanacağı iddia edildi.

Polis Diyarbakır Belediyesi önünde önlem alıyor

Öte yandan Kışanak ve Anlı’nın gözaltına alınmasından sonra Büyükşehir Belediyesi'nin çevresi polis bariyerleri ile kapatılırken, çok sayıda polis ekibinin Belediye önündeki nöbeti sürüyor. Belediye çalışanlarının ise polisin kimlik kontrolü ile belediye binasına giriş çıkış yaptıkları belirtildi.

Etiketler: diyarbakırkayyum

Türkiye Haberleri

Yorum