Doğan Medya Başkanı Mehmet Ali Yalçındağ kimdir? Neden istifa etti

Serhat Ramay
389 kere okundu

Türkiye

Doğan Medya Başkanı Mehmet Ali Yalçındağ kimdir? Neden istifa etti - Türkiye Haberleri

Mehmet Ali Yalçındağ neden istifa etti? Doğan Medya Başkanı Mehmet Ali Yalçındağ'ın istifası büyük ses getirdi. FETÖ ile RedHack arasındaki organik ortada. Redhack FETÖ için kullanışlı bir aparatçik olup çıktı.

Doğan Yayın Grubu'nda yayın politikalarının koordinasyonundan sorumlu olan Mehmet Ali Yalçındağ bugün bir açıklama yaparak görevinden ayrıldığını duyurdu. Yalçındağ, "Şahsıma yönelik saldırıların Doğan Grubu'nun itibarına hiçbir şekilde zarar vermemesi maksadı ile bugün itibariyle bırakma kararı aldım" dedi. Mehmet Ali Yalçındağ kimdir sorusu cevabı haberimizde.

Mehmet Ali Yalçındağ neden istifa etti?

2012 yılından beri Yandex Türkiye'nin de CEO'su olan Mehmet Ali Yalçındağ Doğan Medya Grubu Başkanlığı görevinden istifa ettiğini duyurdu. İstifasının nedeni RedHack'in e-posta yazışmalarını deşifre etmiş olması. Mehmet Ali Yalçındağ, Enerji Bakanı Berat Albayrak ile yazışmalarının servis edilmesiyle Doğan Grubu'nun itibarının zedelenmemeis için istifa etmeyi tercih etti.

Mehmet Ali Yalçındağ istifa etti

Doğan Yayın Grubu'nun yayın politikalarının koordinasyonundan sorumlu ismi Mehmet Ali Yalçındağ, Redhack'in kendisine ait olduğu ileri sürülen yazışmalarını yayınlamasının ardından görevinden ayrıldı. Yalçındağ, "Şahsıma yönelik saldırıların Doğan Grubu'nun itibarına hiçbir şekilde zarar vermemesi maksadı ile bugün itibariyle bırakma kararı aldım" derken, Doğan Holding Onursal Başkanı Aydın Doğan Yalçındağ'ın ayrılık kararına saygı duyduğunu, hizmetleri için de teşekkür ettiğini söyledi.

İstifa açıklaması: Ülkemiz terör ve FETÖ tehdidiyle karşı karşıya

Doğan Yayın Başkanlığı görevinden ayrılma kararı alan Mehmet Ali Yalçındağ, bir açıklama yaptı. Yalçındağ'ın açıklaması şöyle:

"1989 yılından bu yana, Doğan Grubu'na bağlı kuruluşlarda farklı görevlerde bulundum. En üst düzeyde sorumluluk aldım. 2016'dan bu yana da görevim Doğan medya kuruluşlarının koordinasyonuydu. Bu görevlerimi her zaman Kurumsal yapımızın belirlediği dürüst ve ilkeli yayın politikalarına olan inancımla yerine getirdim. Tüm çalışmalarımda uzlaşarak, birlik ve beraberlik içinde üretmenin (her zaman) yapıcı ve verimli olduğuna inanarak çalıştım.

Medyanın sorgulayıcı ve kamuoyundaki tartışmaların önünü açıcı rolünün ne kadar önemli olduğunu 20 yıllık yöneticilik tecrübelerimde gördüm. Çalışmalarımda, Doğan Yayın İlkeleri'ne hassasiyetle uyulmasına, yayınlarımızın evrensel değerlere uygun, adil ve tarafsız olmasına özen gösterdim. Aynı zamanda, her yayın kuruluşumuzun kendi kültürüne uygun yayın yapmasının önemini bilerek, bu yapıya müdahale etmedim.

Son dönemde ülkemiz iki büyük tehditle karşı karşıya kaldı: Terör ve 15 Temmuz FETÖ darbe girişimi.

Bu tehditlere karşı Doğan Medyası, demokrasiye olan bağlılığı, ülke birlik ve bütünlüğüne yönelik hassasiyeti ile en tepe yönetiminden tüm çalışanlarına kadar önemli bir sınav verdi ve rol oynadı. Bu ilkeli duruşun bir parçası olmaktan, mutluluk duyuyorum.

Bütün hayatım boyunca ve üstlendiğim tüm görevlerde çatışmadan uzak durdum. Uzlaşma ve diyalogu en iyi yöntem olarak benimsedim. Her kesimle samimi görüş alışverişine önem verdim. Hükümetler ile medyanın kavgasının ülkeye bir yarar getirmediğine inandım. Eleştirilerin yapıcı olmasını ve diyalog kanallarının açık tutulmasından yana oldum. Bu tutum ve yapımdan rahatsızlık duyan bazı çevrelerin beni hedef göstererek, Şahsımı Doğan Grubunu yıpratma çabası içine girdiklerini görüyorum.

Her fırsatta dile getirdiğim bu görüşlerimi hatırlatmamın nedeni, son günlerde dijital ortam ve sosyal medyada bana ait olduğu iddia edilen e-posta mesajları yayınlandı. Kişisel bilgisayarlarımda yapılan teknik incelemede, bu e-postaların benim tarafımdan yazılmadığı, benim bilgisayarım tarafından gönderilmediği ortaya çıkmıştır. Bu çirkin bir sahtekarlıktır. Bu sahtekarlığın nasıl yapıldığına ilişkin kapsamlı teknik incelemelerimizi sürdürüyoruz . Bu yayınlara karşı her türlü hukuki hakkımı kullanacağım.

Bu sene başından beri, özveri ve itinayla sürdürdüğüm bu zor görevi, şahsıma yönelik bu saldırıların Doğan grubunun itibarına hiçbir şekilde zarar vermemesi maksadı ile bugün itibariyle bırakma kararı aldım. Görevimi bırakmam, ne kendi doğrularımı savunmaktan beni alıkoyacak ne de mensubu olmaktan onur duyduğum Doğan Grubu medyasını ilkelere bağlı yayın politikasından caydırabilecektir.

Bu süreçte, her daim olduğu gibi yanımda olan ve beni destekleyen Onursal Başkanımız Sn. Aydın Doğan'a, ve Doğan Yayın Grubu'nda birlikte çalıştığım, bana destek olan bütün çalışma arkadaşlarıma teşekkür ederim.

Kamuoyuna saygılarımla duyururum"

Mehmet Ali Yalçındağ

Yalçındağ'ın istifasıyla ilgili bir açıklama da Doğan Holding Onursal Başkanı Aydın Doğan'dan geldi. Aydın Doğan'ın açıklamasındaki FETÖ vurgusu dikkat çekti.

Aydın Doğan: FETÖ'yü lanetliyoruz

"Doğan Ailesi ve medya grubu olarak son günlerde ciddi bir itibarsızlaştırma kampanyası ile karşılaştık. Grubumuz medyasının koordinasyonundan sorumlu Mehmet Ali Yalçındağ'a ait olduğu ileri sürülen bazı yazışmalar kamuoyuna servis edildi. Yalçındağ, bu hususta gerekli açıklamayı yaptı ve kapsamlı bir teknik araştırma başlattığını ifade etti.

Aydın Doğan'dan Mehmet Ali Yalçındağ açıklaması

Öncelikle, illegal yollardan kişisel verilere ulaşmayı, daha da ötesi bunları manüpüle ederek servis etmeyi ağır bir suç olarak görüyorum. Ailemizin saygın bir üyesi ve damadım Mehmet Ali'yi, aile birliğimizi ve Doğan Medya Grubu'nun itibar ve kamuoyu nezdindeki algısını hedef alan bu hukuk ve ahlak dışı saldırıları şiddetle kınıyorum. Ailemizi ve grubumuzu hedef alan bu tertipten dolayı Mehmet Ali Yalçındağ özel bir hassasiyet gösterdi. Herhangi bir yanlış anlamaya meydan vermemek adına, bu yılın başından beri başarı ve özveri ile yürüttüğü görevinden ayrılma kararını verdi. Mehmet Ali'nin bu hassasiyetine ve kararına saygı duyuyor, tüm hizmetleri için kendisine teşekkür ediyorum.

Doğan Ailesi'nin değerli bir bireyinin böyle bir saldırının konusu yapılmasının maksatlı olduğu açıktır. Doğan Ailesi'nin birlik ve beraberliği grubumuzun gücü açısından fevkalede önemlidir ve hiçbir saldırı bu birlikteliği bozamaz.

Doğan Grubu medyası, 40 yıla yakın bir süredir evrensel standartlarda bağımsız ve objektif yayıncılığın gayreti içinde oldu. Cumhuriyetimize ve demokrasimize bağlılık içinde milletimizin ve devletimizin çıkarlarını savundu. Bu yolda herkesin bildiği ağır bedeller ödedik. Darbe dönemlerinde gazetelerimiz kapatıldı. Biz bu yayın politikasını dün olduğu gibi bugün de ilkelerimize uygun bir şekilde sürdürmeye kararlıyız.

15 Temmuz'da yaşadığımız hain darbe girişimine karşı demokrasimize sahip çıkarak, seçilmiş meşru siyasi iradeyi tereddütsüz destekledik. Tüm siyasi partilerimize eşit mesafede durmaya ve görüşlerini kamuoyuna yansıtmaya hep özen gösterdik. Milli birlik ve beraberliğimizi simgeleyen Yenikapı ruhunu yürekten benimsiyoruz.

FETÖ, PKK, DAEŞ dahil tüm terör örgütlerini ve eylemlerini lanetliyoruz. Bu terör örgütlerinin dahildeki yapılanmalarına ve harici destekçilerine karşı devletimizin vermekte olduğu mücadelenin destekçisi olmaya devam edeceğiz. Bizim için en büyük değer olan milli birlik ve bütünlüğümüzün korunması ve güçlendirilmesi yolunda Doğan medyası olarak üzerimize düştüğüne inandığım tüm görevleri hakkı ile yapmanın gayreti içinde olacağız."

Aydın Doğan - Doğan Holding Onursal Başkanı

MEHMET ALİ YALÇINDAĞ KİMDİR?

İstifasıyla bir anda ülke gündemine oturan Mehmet Ali Yalçındağ kimdir? 1964 yılında İstanbul'da dünyaya gelen Mehmet Ali Yalçındağ, Doğan Holding Yönetim Kurulu Üyeliği ve Yayın Holding Başkan Vekilliği görevlerini üstlenmiştir.

American College in London'dan 1989 yılında mezun olan Yalçındağ, mezuniyetinin ardından 1990 yılında Doğan Dış Ticaret'te çalışmaya başlamıştır. 1991 yılında Doğan Holding İcra Komitesi'nde görev üstlenen Yalçındağ, 1992 yılında Milliyet Gazetesi'nde Genel Müdür Yardımcısı olarak holding içerisindeki görevine devam etmiştir.

Doğan Yayın Holding ve Doğan Holding'in aynı çatı altında birleştirilmesinin ardından yönetim kurulu başkan vekili olarak atanmıştır. 1999 yılında ise Doğan Yayın Holding İcra Kurulu Başkanlığına getirilen Yalçındağ, Uluslararası Reklamcılık Derneği'nin Türkiye Başkanlığı, Türkiye Reklam Konseyi Başkanı, TÜSİAD Üyeliği, Galatasaray Spor Kulübü Üyeliği, WEF Medya Yöneticileri Üyeliği görevlerini yürüttü. Aynı zamanda Yalçındağ, Yandex Türkiye'nin CEO'sudur. Bu göreve ise 2012 yılında gelmiştir. 21.12.2015 tarihinde Doğan Grubu'nun CEO'su olan Yalçındağ, 30 Eylül 2016 tarihinde CEO görevinden istifa etmiştir.

Editörün notu: Sonuç olarak RedHack tarafından Mehmet Ali Yalçındağ ile ile Enerji Bakanı Berak Albayrak arasında geçtiği idida edilen e-posta yazışmalarının hack'lenmesi istifa getirdi. Açıklamalardaki FETÖ vurgusu RedHack'in kime hizmet ettiği sorusunu da beraberinde getirdi. Redhack geçen hafta 'solcu gazeteciler serbest kalmazsa Berat Albayrak'ın yazışmalarını servis edeceğiz' açıklaması yapmıştı. FETÖ ile arasına mesafe koyan Doğan Medya'nın RedHack eliyle FETÖ tarafından zor durumda bırakılmak istendiği söylenebilir. Bu durumda RedHack FETÖ tarafından kullanılan bir aparatçik mi diye düşünmek gerekiyor. Bu bilgi gözönüne alındığında Mehmet Ali Yalçındağ neden istifa etti sorusuna daha anlamlı yanıtlar verilebilir. Redhack ile FETÖ arasındaki bağlantı için şu haberi okuyabilirsiniz.

RedHack Mehmet Ali Yalçındağ'ın istifasına neden oldu


Türkiye Haberleri

Yorum