Donald Trump Fetullah Gülen'i Türkiye'ye iade eder mi?

Oğuzhan Hacıoğlu
259 kere okundu

Türkiye

Donald Trump Fetullah Gülen'i Türkiye'ye iade eder mi? - Türkiye Haberleri

ABD'nin 45. başkanı seçilen Donald Trump'tan FETÖ lideri Gülen hakkında ilk mesaj geldi. Fetullah Gülen'in Türkiye'ye iadesi konusunda ilk mesaj olumlu.

1999 yılından bu yana ABD'de yaşayan Fetulalh Gülen'in Trump'ın başkan seçilmesinin ardından Türkiye'ye iade edileceği öne sürüldü. Trump'ın yardımcıları arasında yer alan danışmanı ABD'de bir dergiye verdiği röportajda Trump'ın terör örgütü üyeleri başta olmak üzere hiçbir göçmeni ABD'de istemediğini ifade ederken ABD ile Meksika arasına yapılması bahseden büyük sınır duvarından bahsetti.

İlk etapta Donald Trump'ın ABD'nin göçmen alımını engellemek için çalışma başlatacağını ardından da ülke içerisinde bulunan göçmenlerin ABD'den tasfiye edilmesi adına çalışmaların hayata geçirileceği ifade edildi.

TRUMP GÜLEN'İ İADE EDEBİLİR

Göçmen karşıtı politikaları ve seçim çalışmaları ile Donald Trump'ın seçmenlerinden gelecek baskının ardından ülkede bulunan göçmenlerin aşama aşama ABD'den çıkarılması için hazırlanan programların faaliyete geçirilmesi bekleniyor.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Trump ile yapacağı ilk görüşmede Fetullah Gülen'in Türkiye'ye iadesi meselesini bizzat hatırlatacağı öğrenilirken ekonomik ilişkileri daha fazla ön planda tutan Donald Trump'ın Fetullah Gülen'in iadesi konusunda devreye girebileceği dile getiriliyor.

Öte yandan ABD mahkemelerin yapısında yapılacak olan değişikliklerle terör örgütü üyelerinin talep eden ülkelere iadesinin hızlandırılacağı öne sürülüyor.


Türkiye Haberleri

Yorum