Drone ile akıllı ampuller hacklendi

Alaattin Han
277 kere okundu

Teknoloji

Drone ile akıllı ampuller hacklendi - Teknoloji Haberleri

Drone üzerine yerleştirilen bir elektronik mekanizma ile akıllı ampuller artık hacklenebiliyor.

Nesnelerin interneti veya kısa adıyla IOT, günlük hayatımızda yer alan nesnelerin internet'e bağlanarak veri gönderip almasını hedefliyor. Ancak, akıllı buzdolabından, akıllı ampullere kadar uzanabilen bu devasa ağ büyük bir güvenlik açığını da beraberinde getiriyor.

Geçtiğimiz günlerde DynDNS'e gerçekleştirilen ve ABD'ye 7 milyar dolarlık bir fatura çıkaran DDoS saldırısında, 500 bin güvenlik kamerasının rol oynaması bunun en büyük kanıtı şimdiden olmuş gibi.

Akıllı ev sistemleri tehdit altında

Weizmann Üniversitesi'nde çalışmalarını sürdüren araştırmacılar, ZigBee kablosuz iletişim protokolünde keşfettikleri bir açığı kullanarak cihazlara müdahele etmeyi de başarabildiler.

Philips Hue gibi günümüzün popüler akıllı ev cihazlarında kullanılmakta olan bu iletişim protokolünde yer alan açıktan faydalanmak için, yaklaşık 100 dolarlık bir ekipmanın yeterli olması tehlikenin ne kadar büyük olduğunu gözler önüne sermiş oldu.

Drone ile akıllı ampul nasıl hacklenir?

Araştırmacılar tarafından Philips'e akıllı ampul gibi cihazlarında yer alan güvenlik açığı hakkında uyarı yapılırken, Kickstarter ve Indiegogo gibi sitelerde yer alan projelerin, akıllı ev sistemlerinin hızla artış göstermesini sağladığı belirtildi.

Etiketler: dronephilips

Teknoloji Haberleri

Yorum