Düellonun kazananı Hillary Clinton

Serhat Ramay
156 kere okundu

Dünya

Düellonun kazananı Hillary Clinton - Dünya Haberleri

Hillary Clinton ve Donald Trump, 8 Kasım'daki başkanlık seçiminden önce kozlarını ilk kez televizyon ekranında paylaştı. Adeta ilklerin gecesiydi. Televizyonda bu nefes kesen düelloyu 100 milyon ABD'li izledi.

ABD'nin ilk kadın başkan adayı Hillary Clinton demokratların gönlünü kazanmayı başardı. Cumhuriyetçilerin başkan adayı Donald Trump paranın gücüyle seçmeni etkilemeye çalıştı. Şirketlerden alınan verginin yüzde 35 oranında azaltılacağını belirtti. Clinton ise daha doğrudan konuştu. Rakibini cinsiyetçi ve ırkçı olmakla suçladı.

Donald Trump ile Hillary Clinton canlı yayında kozlarını paylaştı

Clinton ve Trump,New York'un Long Island bölgesindeki Hofstra Üniversitesi'nde NBC spikeri Lester Holt'un moderatörlüğündeki tartışmaya el sıkışarak başladı.

Bir buçuk saat süren düelloyu ABD'de 100 milyon kişi izledi. Yayınla ilgili yapılan araştırmalarda elde edilen sonuçlara göre seçmenlerin yüzde 24'ünün fikri değişti.

Hillary Clinton televizyonda rakibi Donald Trump ile karşılaştı

Clinton orta sınıf vurgusuyla göz doldurdu. ABD'deki üst sınıfın değil bütün toplumun yararına bir ekonomik model geliştirilmesi gerektiğini savundu. Geleceğe yatırım konsunda önemli cümleler kurdu ve istihdam yaratacağı vaadinde bulundu.

Trump ise ticareti daha cazip hale getireceğini söyledi. "Clinton'ın kocası Bill Clinton'ın imzaladığı NAFTA anlaşması en kötü ticari anlaşmaydı" sözleriyle rakibini zor durumda bırakmaya çalıştı.

Tartışmadaki Trump'ı en fazla zorlayan konulardan birisi ise vergi bilgilerini açıklamaması konusundaki soru oldu. Trump, "Beyannamelerinizi niçin açıklamıyorsunuz " sorusuna "Hillary, özel mailinden sildiği 33 bin postayı açıklarsa ben de vergi beyannamelerimi açıklarım" diye konuştu.


Dünya Haberleri

Yorum