Eğitim fakülteleri için taban puan uygulaması

Serhat Ramay
206 kere okundu

Türkiye

Eğitim fakülteleri için taban puan uygulaması - Türkiye Haberleri

YÖK Başkanı Prof. Dr. Saraç öğretmen kalitesini yükseltmek için eğitim fakülteleri için taban puan uygulaması şartı getirileceğini açıkladı.

YÖK Başkanı Saraç, taban puanı uygulamasıyla daha nitelikli öğretmen adaylarına ulaşmayı hedeflediklerini belirtti.

Yükseköğretim Kurulu (YÖK) Başkanı Prof. Dr. Yekta Saraç, "2017-2018 eğitim-öğretim yılından itibaren diğer bazı fakültelerde uygulandığı gibi, öğrenci girdisinin kalite ve niteliğini artırmak, böylece daha nitelikli öğretmen adayları yetiştirmek amacıyla eğitim fakülteleri için de taban puan uygulaması şartı getireceğiz." dedi.

Eğitim fakültelerinin kontenjanları azalıyor, kalite artıyor

Eğitim fakültelerinin kontenjanlarının son iki yıldan beri yaklaşık yüzde 10 oranında azaltıldığını vurgulayan YÖK Başkanı Saraç, eğitim fakültelerinde ikinci öğretim programlarının kapatılmaya başlandığını, ancak Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık ile Okul Öncesi Öğretmenliği ikinci öğretim programlarının devam ettiğini ifade etti.

Amaç kaliteyi artırmak

"2017-2018 eğitim-öğretim yılından itibaren diğer bazı fakültelerde uygulandığı gibi öğrenci girdisinin kalite ve niteliğini artırmak, böylece daha nitelikli öğretmen adayları yetiştirmek amacıyla eğitim fakülteleri için de taban puan uygulaması şartı getireceğiz." ifadesini kullanan Saraç, geçen yıl tıp, hukuk, mühendislik, mimarlık bölümlerinde getirilen başarı sıralamasının, önümüzdeki yıl eğitim fakültelerine de getirileceğini, çalışmaların yürütüldüğünü sözlerine ekledi.


Türkiye Haberleri

Yorum