Erdoğan Obama'nın özel davetinde

Serhat Ramay
119 kere okundu

Türkiye

Erdoğan Obama'nın özel davetinde - Türkiye Haberleri

Birleşmiş Milletler toplantıları için New York’ta temaslarda bulunan Cumhurbaşkanı Erdoğan, eşi Emine Erdoğan ile birlikte ABD 1 numarası Barack Obama’nın özel davetine katıldı.

Barack Obama New York’taki Lotte New York Palace’ta heyet başkanlarına çok özel bir davet verdi. Obama’nın yemeğine katılanlar arasında, BM’de’deki ‘mülteciler’ konulu Liderler Zirvesi’ndeki konuşmasıyla dikkat çeken Cumhurbaşkanı Erdoğan da yer aldı.

Öte yandan Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın dünya liderleriyle yoğun temasları devam ediyor.

Erdoğan Obama'nın özel davetine katıldı

Erdoğan ‘Dünya 5’ten büyüktür’ sloganını bir kez daha tekrarlayarak ‘mülteciler’ krizi ve dünyadaki son gelişmelerle ilgili şu değerlendirmeyi yaptı.

Dünya 5'ten büyük

"Güvenlik Konseyi'ni, temsil niteliği güçlendirilmiş, daha demokratik, adil, şeffaf ve etkin kılacak kapsamlı bir reform üzerinde mümkün olan en geniş uzlaşmayı sağlamalıyız. Birleşmiş Milletlerin reforme edilmesi gerekir. Özellikle barışı koruma ve inşa faaliyetlerinin daha etkin hale getirilmesi konusunda Genel Sekreter Ban Ki-mun önderliğinde atılan adımları takdirle karşılıyoruz. Bununla birlikte uluslararası barış ve güvenliğin temininden sorumlu ana organ olan BM Güvenlik Konseyi reforme edilmekçe bu çabaların tam manasıyla amacına ulaşamayacağı açıktır. İşte bu sebeple, 'Dünya 5'ten büyüktür" gerçeğini her fırsatta, uluslararası kamuoyuna hatırlatıyoruz hatırlatıyorum. 1. Dünya Savaşı şartları içerisinde yapılmış BM Güvenlik Konseyi'nde aynı şeyi yaşamamız mümkün değil. 5 ülkenin ağzına dünyayı mahkum edemezsiniz. Ama dünya şimdi bu 5 ülkeye mahkum edildi. Böyle bir BM Güvenlik Konseyi olamaz. Tüm dünyanın temsil edilmediği BM Güvenlik Konseyi, adaleti tesis edemez. Düşünebiliyor musunuz 3 tane ülke Avrupa'dan, 1 ülke Asya'dan, bir ülke ABD. Dünyanın diğer ülkeleri ne olacak? Bunları bir kenara koyuyoruz. 20 ülke mi BM Güvenlik Konseyi'nde olacak, bunlar daimi olsun. Ve hepsi de dünyayı temsil etmek üzere tüm dünya ülkeleri burada yerini alsın. Adalet ancak böyle tesis edilir."


Türkiye Haberleri

Yorum