Erdoğan'dan Erhan Afyoncu için flaş atama

Serhat Ramay
180 kere okundu

Türkiye

Erdoğan'dan Erhan Afyoncu için flaş atama - Türkiye Haberleri

Cumhurbaşkanı Erdoğan, subay açığını kapatmak için yeni kurulan Milli Savunma Üniversitesi Rektörlüğü'ne Prof. Dr. Erhan Afyoncu'yu atadı.

Murat Bardakçı'ya uzun yıllar Tarihin Arka Odası adlı programda refakat eden ünlü tarihçi Erhan Afyoncu Milli Savunma Üniversitesi Rektörü oldu.

Yeni kurulan üniversite

Cumhurbaşkanlığı Basın Merkezi'nden yapılan açıklamaya göre, Erdoğan, yeni kurulan Milli Savunma Üniversitesi Rektörlüğüne, Türkiye Cumhuriyeti Anayasası'nın 130'uncu ve 669 sayılı Kanun Hükmünde Kararname'nin 5'inci maddeleri uyarınca, Milli Savunma Bakanı Fikri Işık'ın önerdiği ve Başbakan Binali Yıldırım'ın uygun gördüğü adaylar arasından Prof. Dr. Afyoncu'yu atadı.

Ne zaman kuruldu?

Millî Savunma Üniversitesi, 31 Temmuz 2016 tarihinde Millî Savunma Bakanlığına bağlı olarak kurulan askerî yükseköğretim kurumu. Üniversitenin eğitime 2017-18 eğitim dönemi ile birlikte başlaması planlanıyor.

15 Temmuz'da FETÖ'nün hain darbe girişimi sonrasında gündeme gelen askerî kurumların yeniden organize edilme sürecinde askerî okullar da bu kapsama alındı.

FETÖ'nün sızdığı TSK'nın astsubay ve subay ihtiyacını karşılayan Heybeliada Deniz Lisesi, Işıklar Askerî Hava Lisesi, Kuleli Askerî Lisesi, Maltepe Askerî Lisesi ile astsubay hazırlama okulları ve Harp Akademileri 31 Temmuz 2016 tarihinde yürürlüğe giren kanun hükmünde kararname ile kapatılarak tüm öğrencilerin ilişiği kesildi. Sonrasındaysa subay ihtiyacını karşılayan öğretim kurumu boşluğunu doldurmak amacıyla önlisans, lisans ve lisansüstü düzeylerinde eğitim verecek olan Millî Savunma Üniversitesi kuruldu.


Türkiye Haberleri

Yorum