Estonya'nın ilk kadın cumhurbaşkanı Kaljulaid

Serhat Ramay
158 kere okundu

Dünya

Estonya'nın ilk kadın cumhurbaşkanı Kaljulaid - Dünya Haberleri

Estonya’da cumhurbaşkanı seçiminin altıncı turunda 81 oy alan 46 yaşındaki Kersti Kaljulaid ülkenin yeni cumhurbaşkanı oldu.

Estonya’nın ilk kadın cumhurbaşkanı seçilen 46 yaşındaki Kersti Kaljulaid, kendisine oy veren milletvekillilerine teşekkür ederek parlamentoyla iş birliğinin iyi ve dostça olacağından şüphe duymadığını söyledi.

Estonya Parlamentosu (Riigikogu), Kaljulaid’in bugün yapılan cumhurbaşkanlığı seçiminin altıncı turunda tek aday kalarak 17’ye karşılık 81 oy aldığını açıkladı. Seçime, 101 milletvekilinden 98’inin katıldığı belirtildi.

Estonya'nın ilk kadın cumhurbaşkanı

Parlamentoda yapılan cumhurbaşkanlığı seçiminin birinci, ikinci ve üçüncü turlarında adayların hiçbiri 68’in üzerinde oy alamadığı için anayasaya göre, oylama Seçim Kurulu'na geçmişti.

Dört çocuk annesi 46 yaşındaki Kersti Kaljulaid ülkesinin ilk kadın cumhurbaşkanı seçildi.

Seçim Kurulu’nun 24 Eylül’de yaptığı dördüncü ve beşinci turlarda da cumhurbaşkanı seçilmediği için parlamento tekrar görevlendirilmişti.

Önceki turlara katılmayan Kaljulaid’ın adaylığını 90 milletvekilli destekledi ve Kaljulaid cumhurbaşkanı seçiminde tek aday olarak gösterildi.

Estonya’nın Tartu kentinden doğan 46 yaşındaki Kaljulaid, Tartu Üniversitesi Biyoloji bölümünden mezun oldu. Yeni Cumhurbaşkanı, 2004’dan Eylül 2016'ya kadar Lüksemburg’daki Avrupa Denetim Odası’nda görev yaptı.

Georgi-Rene Maksimovski ile 2011’den bu yana evli olan Kaljulaid'in bu evliliğinden iki çocuğu bulunuyor. Kaljulaid'in ilk evliliğinden de iki çocuğu bulunuyor.

Kaljulaid, iki kez Estonya Cumhurbaşkanı seçilen Toomas Hendrik Ilves’ten görevi devralacak.


Dünya Haberleri

Yorum