Fenerbahçe Üniversitesi kuruluyor

Serhat Ramay
155 kere okundu

Türkiye

Fenerbahçe Üniversitesi kuruluyor - Türkiye Haberleri

TBMM Genel Kurulu'nda iki üniversite kurulmasına karar verildi. Fenerbahçe Üniversitesi ve Ayvansaray Üniversitesi için karar çıktı.

TBMM Genel Kurulunda, İstanbul'da "Fenerbahçe Üniversitesi" ve "Ayvansaray Üniversitesi" adıyla iki vakıf üniversitesi kurulması kabul edildi.

Fenerbahçe’nin yıllardır hayalini kurduğu üniversite projesi için önemli bir gelişme yaşandı. TBMM Genel Kurulu, İstanbul’da Fenerbahçe Üniversitesi adıyla bir vakıf üniversitesi kurulması teklifine onay verdi. İstanbul’da Fenerbahçe Üniversitesi’nin yanı sıra Ayvansaray Üniversitesi’nin de kurulmasına onay çıktı.

Fenerbahçe, üniversitenin açılması için Mart ayının ortasında Yüksek Öğretim Kurumu’ndan (YÖK) onay almıştı.

YÖK’ten Fenerbahçe’ye gönderilen açıklamada, “2547 Sayılı Yükseköğretim Kanunu ve bu kanuna dayanılarak çıkarılan Vakıf Yükseköğretim Kurumları Yönetmeliği çerçevesinde Fenerbahçe Eğitim, Kültür ve Sağlık Vakfı’nın İstanbul’da Fenerbahçe Üniversitesi kurulmasına ilişkin teklifi adı geçen vakıf yetkililerinin Yükseköğretim Genel Kurulunda yaptıkları sunum sonrasında uygun bulunarak kabul edilmiştir. Üniversitenin kuruluş kanunu TBMM Genel Kurulundan geçtikten sonra Resmi Gazetede yayımlanmasına müteakip tüzel kişilik kazanacaktır. Yükseköğretim Kurulu olarak, aldığımız kararın yükseköğretimimiz, Fenerbahçe Kulübü camiası ve ülkemiz için hayırlı olmasını temenni ederiz.” ifadelerine yer verilmişti.


Türkiye Haberleri

Yorum