FETÖ'nün darbeci albaylarına amirallik yolunu kim açtı?

Serhat Ramay
273 kere okundu

Türkiye

FETÖ'nün darbeci albaylarına amirallik yolunu kim açtı? - Türkiye Haberleri

Uğur Dündar, köşe yazısında darbeci FETÖ'cülere amirallik yolunu kim açtı sorusunu gündeme getirdi. Dündar yazısında, emekli Koramiral Atilla Kezek'ten bir mektup aldığını ve FETÖ'cü amiralin nasıl amiralliğe getirildiğini yazdı.

Uğur Dündar, Deniz Kuvvetleri Kurmay Başkanı iken, Yargıtay'ın Balyoz Kumpası kararına isyan ederek Ekim 2013'de istifasını verip TSK'dan ayrılan emekli Koramiral Atilla Kezek'ten bir mektup aldığını söyledi. Dündar yazısında, "Kumpas davalarının birer FETÖ iftirası olduğunu her fırsatta dile getirip, mağdur silah arkadaşlarının yanında yer alan bu yiğit asker, mektubunda çok önemli gerçekleri dile getiriyor." diye yazdı.

Yazıda, Deniz Kuvvetleri Eski Komutanlarından Murat Bilgel'in, hakkında konuşurken eliyle havaya büyükçe bir “F” harfi yazıp, ayrıca daire içine aldığı, bununla da yetinmeyerek “Fetullah Gülenci” dediği kurmay albayın amiralliğe nasıl terfi ettiğini anlatılıyor.

'Tarihe ışık tutacak'

Atilla Kezek, "Benim de okurları arasında yer aldığım Sözcü Gazetesi'nin 7 Ekim tarihli baskısında, silah arkadaşım Emekli Tümamiral Semih Çetin ile Arena Programı öncesinde yaptığınız sohbette, hayretle dinlediğinizi ifade ettiğiniz ilginç bir olayı paylaşmıştınız. Bahsettiğiniz olayın Semih Çetin'e anlattığım gerçek yüzünü, tarihe not düşmek amacıyla size de açıklamak istedim."diyerek sözlerine şöyle devam etti:"2012 Şubat ayında, o günkü Deniz Kuvvetleri komutanı Oramiral Murat Bilgel'in emriyle, Donanma Komutanı Oramiral Nusret Güner, Kuzey Deniz Saha Komutanı Koramiral Bülent Bostanoğlu, Deniz Kuvvetleri Komutanlığı Kurmay Başkanı Koramiral Veysel Kösele ve ben Öğretim Komutanı olarak Ankara'da toplandık."

'Konu terfi'

Atilla Kezek, konularının bir üst rütbeye terfi edecek amiral ve albayları belirlemek olduğunu söyledi.Kezek, "Bunun için sene içerisinde Deniz Kuvvetleri'ndeki tüm albay ve amiraller arasında yapılmış olan anket sonuçları da komutanın önündeydi. Deniz Kuvvetleri Komutanı Oramiral Murat Bilgel ankette öne çıkan albayların isimlerini okudu. Bunların arasında Amiral Semih Çetin'e daha önce 'F' işareti ile ifade ettiği Albay İrfan Arabacı'nında ismi vardı. Oramiral Bilgel, bu ismin şüpheli olduğunu söyleyince, listeden çıkartıldı. Yaptığımız değerlendirmeler sonucunda belirlenen 'terfi edecek albay listesi' Genelkurmay Başkanlığına gönderildi.Ağustos 2012 Yüksek Askeri Şurası'na (YAŞ) altı aylık biar süre vardı. İki ay sonra mayıs ayında başlayan yeni kumpas dalgasıyla o listedeki 8 albaydan 6'sı, İzmir Askeri Casusluk ve Fuhuş davası adı altında tutuklandılar veya haklarında soruşturma başlatıldı. Doğal olarak terfi edemediklerinden, Ağustos ayındaki YAŞ'da farklı bir liste oluştu. Değişik altı albay amiral rütbesine terfi etmişti. Bu listede Oramiral Bilgel'in 'Bu adam şaibeli amiral olamaz' dediği albay İrfan Arabacı da vardı!" dedi.

'Mektubun en can alıcı kısmı'

Atilla Kezek, "Bu 8 amiralden İrfan Arabacı da dahil 5'i hakkında, 15 Temmuz sonrasında darbeye teşebbüsten tutuklama kararı çıktı. Biride doğrudan emekli edildi. Sorum şu:

1- Oramiral Bilgel'in terfi için teklif ettiği altı albayın bir davaya bulaştırılmasıyla, onların yerine amiral yapılan albayların isimleri Mayıs ayında yine kendisinden mi istendi?

2- Yoksa yeni listeyi Genelkurmay mı belirledi?

3- Murat Bilgel'in 'F' tipi diye tanımladığı Albay İrfan Arabacı, bu listeye nasıl girdi?" diye belirtti. Kezek, bu soruların cevabının Murat Bilge'de olduğunu ifade etti.

'Muhatap Genelkurmay ve adli müşavirlik'

Kezek, "O dönemin Genelkurmay Başkanı Orgeneral Necdet Özer ve 2. Başkan Orgeneral Hulusi Akar ile, onları yönlendiren ve hemen hepsinin FETÖ'cü oldukları bilinen Genelkurmay Personel Başkanlığı ve Adli Müşavirlik tarih Önünde bu ağır soruların muhatabıdır" dedi.

Uğur Dündar, "Mektup bitiyor ve son soruyu ben soruyorum? Amiralliğe terfi edecek yurtsever albayların listesini FETÖ'cü polis ve savcılara kim sızdırdı? Onların tutuklanmalarıyla FETÖ'nün darbeci albaylarına amirallik yolunu kim açtı?.." diyerek yazısını tamamladı.

HABER: UĞUR KESKİN


Türkiye Haberleri

Yorum