FETÖ'nün para basan kuluçka makinelerine imha

Serhat Ramay
185 kere okundu

Türkiye

FETÖ'nün para basan kuluçka makinelerine imha - Türkiye Haberleri

Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, FETÖ tarafından kuluçka merkezi gibi kullanılan şirketler olduğunu belirterek, bunlarla ilgili gereğinin yapılacağını belirtti. Zeybekci ayrıca Rusya’nın da içinde bulunduğu Avrasya Gümrük Birliği ile temasların sürdüğünü söyledi.

Fethullahçı Terör Örgütü’nün (FETÖ) finans ayağını oluşturan Türkiye’deki yerleşik şirketlere operasyonlar devam ediyor. Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, FETÖ’ye yardım ve finansman sağlayan şirketlerin ortaya çıkmasının ekonomiye zarar vermediğini söylemenin güç olacağını belirterek “Terör örgütü tarafından bir kuluçka makinesi gibi kullanılan bazı şirketler var ve bunlarla ilgili kati bir şekilde gereği yapılacak” dedi. Zeybekci, şunları söyledi: “Birçok şirketin belki patron kısmı ya da patronlarında bazıları terör örgütüne yardım, yataklık ve finansman desteği vermiş. Finans yuvası haline gelmiş şirketlerden bahsetmiyorum, bunların tamamen gereği yapılmalı. Ama diğer şirketlerle de ilgili olarak kişisel suç işleyenler suçlarının cezasını sonuna kadar çekmeli ama şirket hayatına devam etsin” diye konuştu.

HEDEF AVRASYA GÜMRÜK BİRLİĞİ

AB ile ekonomik entegrasyon, Gümrük Birliği ile ilgili hiçbir şeye halel getirmeden Rusya ile serbest ticaret anlaşması görüşmelerine başladıklarını söyleyen Zeybekci “İlk iki tur görüşmelerimiz zaten 24 Kasım öncesinde yapılmıştı, şimdi üçüncü tur görüşmelerimiz sürüyor. Asıl hedef serbest ticaret anlaşmasında ilerlemelerden sonra Rusya’nın da içinde olduğu Avrasya Gümrük Birliği ile Türkiye’nin teknik anlamda teması var şu an” dedi.

Zeybekci ayrıca, ihracat destek ve teşvik paketini önümüzdeki günlerde paylaşacaklarını belirterek, kurulacak olan varlık fonunda ise hedeflerinin 200 milyar dolar civarında büyüklüklere ulaşmak olduğunu belirtti. Zeybekci, gıda komitesinin vatandaşın ucuz gıda tüketimi ile ilgili süreci sürdürülebilir şekilde garanti altına alması gerektiğini belirtti. Zeybekci “İthalat kapısını açmak yahut Türkiye’yi dışarıdan tarım ve gıda ürünlerinin girmesini çok serbest hale getirmek ya da bununla piyasayı kontrol etmek gibi bir şey içinde olmak istemiyoruz. Ama gerekirse o zinciri çok sıkı bir şekilde denetim altına almaktan da asla kaçınmayız” dedi.


Türkiye Haberleri

Yorum