Fidel Castro'nun sözleri

Oğuzhan Hacıoğlu
675 kere okundu

Dünya

Fidel Castro'nun sözleri - Dünya Haberleri

90 yaşında hayatını kaybeden Küba'nın devrimci lideri Fidel Castro'nun sözlerini hatırlatan devrimciler Fidel Castro'nun devrimin sembolu olduğunu ifade etti.

1959 yılından bu yana Küba'nın yönetilmesinde aktif bir rol oynayan 90 yaşındaki devrimci lider Fidel Castro 1959-76 arasında Küba başbakanlığı, 1976-2008 arasında da Küba devlet başkanlığı yapmıştı.

2008 yılında yaşının iyice ilerlemesinin ardından devlet başkanlığı görevinden de ayrılmaya karar veren Fidel Castro ardından Küba Komünist Partisi Birinci Sekreterliği görevini yürütmüştü.

Görevi bıraktıntan sonra Castro'nun yerine kardeşi Raul Castro geçerken devrimciler için sembol bir isim haline gelen Fidel Castro'nun unutulmaz sözleri sosyal medyadan binlerce kez paylaşıldı.

FİDEL CASTRO'NUN UNUTULMAZ SÖZLERİ

Diğerleri lüks otomobillere binebilsin diye neden bazı insanlar çıplak ayaklarıyla yürümek zorundadır?

Eğer büyük kitleleri ikna edebilmişse fikirler silahlara ihtiyaç duymaz.

Ülkemiz insanlara maddesel zenginlikler sunmak için çok yoksul olsa daİ Onlara eşitlik duygusunu ve insanlık onuru sunamayacak kadar yoksul değildir.

Gelmiş geçmiş en büyük ahlaksızlık emperyalizm ve kapitalizmdir.

Bir katilin bir hırsızın başbakan olduğu bir cumhuriyette dürüst kişilerin yerinin ya mezar ya cezaevi olduğunu anlayabilmek zor bir şey olmasa gerek.

Fidel Castro Atatürk hakkında söylediği sözde ise kendisinin büyük bir lider olmasına rağmen Atatürk kadar köklü bir devrim gerçekleştiremediğini belirtti.

"Ben de bir devrim gerçekleştirdim. Ama Atatürk'ün yaptıklarını yapamazdım. Türkler sağdan sola doğru yazarken Harf Devrimi ile tam tersi yönde yazmaya başladılar. Kıyafet devrimi ve medeni kanunla kadınlara getirilen statü çok önemliydi. Ona ve devrimlerine hayranım. Kendinize başka bir lider aramayın."

Etiketler: fidel castro

Dünya Haberleri

Yorum