Fransa'da tesettür mayo yasağı kaldırıldı

Serhat Ramay
167 kere okundu

Dünya

Fransa'da tesettür mayo yasağı kaldırıldı - Dünya Haberleri

Tesettür mayoya Fransa'da uygulanan akıl almaz yasak mahkeme tarafından durduruldu.

Fransa İslamofobi İle Mücadele Derneği'nin Villeneuve-Loubet'deki yasağın durdurulması yönündeki kararını değerlendiren mahkeme, belediyenin aldığı yasağın temel haklara aykırı olduğuna hükmetti. Mahkeme kararında belediyelerin yasağa gerekçe olarak gösterdiği ‘tesettür mayosunun kamu düzenini bozması' gibi bir durumun da söz konusu olmadığını kaydetti.

TARTIŞMAYA NEDEN OLMUŞTU

Danıştay'ın kararı şimdilik Villeneuve-Loubet'deki yasağı kapsarken, diğer bölgelerdeki yasaların da Danıştay taşınması bekleniyor.Sivil Toplum Kuruluşları (STK), İnsan Hakları Birliği (LDH) ve İslamafobi ile Mücadele Derneği (CCIF) Nice İdari Mahkemesi'nin yasak lehine verdiği kararı Danıştay'a taşımıştı.Fransız kamuoyundaki tesettür mayosu yasağı tartışması hükümette de bölünmelere neden olmuştu.

Başbakan Manuel Valls, tesettür mayosunun ‘kadınların köleliği' anlamına geldiğini söylemişti. Eğitim Bakanı Najat Vallaud-Belkacem ise her ne kadar bir feminist olarak tesettür mayosunu doğru bulmasa da "yasağın onaylanamaz olduğunu" belirtmişti.


Dünya Haberleri

Yorum