Geçici değil! Dağlara özel donanımlı korucular geliyor

Serhat Ramay
170 kere okundu

Türkiye

Geçici değil! Dağlara özel donanımlı korucular geliyor - Türkiye Haberleri

Türkiye bilindiği gibi uzun yıllardır PKK ile uzun mücadelede koruculuk sistemini de kullanıyor. Yeni bir düzenlemeyle artık korucularla askerler kırsalda birlikte organize hareket edebilecek.

Korucuların askerle birlikte kırsalda organize hareket edecekleri özel tim kurulması için çalışmalar aşladı. Uzun yıllardır ülkenin güvenliği için ülkeye hizmet eden korucuların statüleri de iyileştirilecek. Teröristlerle daha etkin şekilde mücadele etmeleri için gerekli düzenlemeler ivedi olarak gerçekleştirilecek.

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu başkanlığında Gölbaşı Vilayetler Evi'nde gerçekleştirilen toplantıda bakanlık tarafından yapılacak düzenlemeler ele alındı.

Sabah'ın aktardığına göre, İçişleri Bakanlığı bünyesinde kurulan 'Köy Korucuları Daire Başkanlığı', köy korucularının sorunlarına çözüm üretecek. 35 yıldır ismi ve statüsü tartışma konusu olan köy korucuları, yeni statü kazanarak isimlerindeki 'geçici' ve 'köy' ibareleri kaldırılacak. 'Kalıcı korucu' olacaklar.

AĞIR SİLAH VE TEÇHİZAT İLE DONATILACAKLAR

Korucuların da bulunduğu özel bir 'tim' oluşturulması için çalışmalar başlayacak. Bu timde asker ile korucular birlikte çalışacak. Koruculara da ağır silah ve teçhizat verilecek. Oluşturulacak korucu timi, aktif şekilde aylarca dağda kalacak.


Türkiye Haberleri

Yorum