Giovanni Scognamillo kimdir? Kaç yaşında öldü?

Serhat Ramay
239 kere okundu

Kültür-Sanat

Giovanni Scognamillo kimdir? Kaç yaşında öldü? - Kültür-Sanat Haberleri

Türkiye'nin vampir uzmanı, ünlü film eleştirmeni Giovanni Scognamillo hayatını kaybetti. Ömrünü Türk sinemasının gelişimine adayan Giovanni Scognamillo kimdir? Kaç yaşında hayatını kaybetti.

Hayatını kaybeden film tarihçisi, arşivci, yazar, çevirmen Giovanni Scognamillo kimdir? İstanbullu Rum bir anne ile İstanbul doğumlu İtalyan babanın çocuğu olarak 1929'da İstanbul'da doğan ünlü yönetmen hayatını kaybetti. Giovanni Scognamillo kimdir? Türk Sinema Tarihi adlı eseri Scognamillo’nun başyapıtlarından sadece biridir. Tam bir Türk sineması uzmanı olan yazar Bahçeşehir Üniversitesi’nde dersler de verdi.

Giovanni Sconamillo'nun kitaplarından biri: Fantastik Türk Sineması

Giovanni Scognamillo kaç yaşında öldü?

Giovanni Scognamillo'nun pek çok şapkası vardı ve sinema tarihçiliği bunlardan sadece biriydi. Türkiye'de geniş kitleler onu vampir filmelri araştırmalarıyla tanıdı. Titiz bir araştırmacı ve eleştirmen olan Giovanni Scognamillo aynı zamanda çok sayıda da kitap çevirdi.

Giovanni Scognamillo kimdir

Giovanni Scognamillo kimdir?

87 yaşında hayatını kaybeden Giovanni Scognamillo adeta bir İstanbul aşığıydı. Dostlarını Kabataş'taki deniz manzaralı evinde ağırlamaktaydı. Giovanni Scognamillo ünlü film eleştirmeni Atilla Dorsay ile birlikte her şeyi bilen film eleştirmenlerinin son örneğiydi.

Hayatını kaybeden film tarihçisi Giovanni Scognamillo bir vampir filmleri uzmanıydı

Giovanni Scognamillo neden öldü?

Bir süredir solunum yetmezliğiyle savaşan film tarihçisi Giovanni Scognamillo kaldırıldığı hastanede son nefesini verdi. Giovanni Scognamillo geride sayısız kitap, araştırma ve kitap bıraktı.

İtalyan ilkokulu ve lisesinde okudu. Levanten Scognamillo İstanbul ile ilgili de kitaplar yazdı. En meşhurlarından biri İstanbul Gizemleri adını taşımaktadır. Sinema sanatı ve fantastik edebiyat başlıca ilgi alanıydı.

Kaynak: haberbedava.com


Kültür-Sanat Haberleri

Yorum