Gökhan German FIBA ile Euroleague'in anlaşmazlığı hakkında görüş bildirdi

Metehan Nazlı
116 kere okundu

Spor

Gökhan German FIBA ile Euroleague'in anlaşmazlığı hakkında görüş bildirdi - Spor Haberleri

Fanatik Gazetesi yazarı Gökhan German FIBA ile Euroleague arasında yaşanan gerginlik hakkında konuştu.

German Avrupa basketbolununun sorunu iki başlılık olduğuna dikkat çekti. FIBA'nin yıllar önceki boşluğunu iyi değerlendiren ULEB'in o zamanlar büyük bir hegemonya kurduğunu ifade eden German, FIBA'nın eski konumuna geçmek için tekrar mücadele başlattığını söyledi. Her iki kurumunda güç savaşı verdiğini vurgulayan German, bu durumun ortadan kalkması için uzlaşmanın olması gerektiğinin altını çizdi.

FIBA Avrupa Başkanı Turgay Demirel ve FIBA Avrupa Direktörü Kamil Novak’la bir araya geldiğini vurgulayan German, Novak'ın “24 takımlı bir Euroleague için 10 yıllık kontrat teklifi yaptık. Elenen takımlar ve diğerleriyle ikinci kupayı FIBA olarak biz organize edecektik. Önce ‘tamam’ dediler. Sonra 32 takımın, ardından da 40 takımın kendilerine bağlı olmasını istediler. İsteklerin sonu yok. Biz çok iyi bir teklif yaptığımıza inanıyoruz. İkincil turnuvalar olan Eurocup ve Şampiyonlar Ligi şampiyonlarının, gelecek yıl Euroleague oynamasını da önerdik. Herkese eşit şans tanınmasını istiyoruz. Ama bu onlara yeterli gelmedi. Şimdi asıl soru, ne yeterli olur?” dediğini ifade etti.

'FIBA takımların kupalara anlaşmalarla değil, sportif kritelerle katılmasını istiyor'

Novak'ın ortada yasa dışı bir durum olduğunu söylediğini ifade eden German, Euroleague, bir takımı turnuvasına alırken, o ülkeden birkaç takımı daha bağlayıcı kontratlarla Eurocup’a almaya çalışıyor. ‘Yasa dışı kontrat’ diye tanımladığımız durum bu. Bu şartlarda basketbola yeni yatırımcılar getirmemiz imkansız” diyor. Haksız da sayılmaz. Bir takım İtalya ya da Türkiye Ligi şampiyonu oluyor. Seneye Euroleague oynayamıyor. Örneğin bu yıl Galatasaray ya da Beşiktaş, Türkiye’de şampiyon olsa seneye Euroleague oynayamayacak. Sponsor, yatırımcı neden desteğini sürdürsün ki. FIBA, takımların kupalara anlaşmalarla değil, sportif kritelerle katılmasını istiyor. Futbolda yapılan da bu. FIBA Avrupa Başkanı Turgay Demirel de, Euroleague’in Avrupa’nın bir kaç ülkesini kapsadığını, kapalı bir lig haline geldiğini belirterek, “Futbol yıllardır aynı statü ile gelirlerini sürekli artırarak organizasyonunu yapıyor. Çünkü, Avrupa’nın her ülkesinden, her takımın o lige katılma fırsatı var. Basketbolda, örneğin bir Danimarkalı neden Euroleague izlesin. Danimarka televizyonu neden Euroleague’in yayın haklarını alsın. Danimarka gibi onlarca ülkenin Euroleague’de oynama şansı yok." ifadelerini kullandı.

'Bu sistem ile yeni takımların ortaya çıkmasına imkan yok'

Euroleague'in keyifli ve mücadeleci bir lig olduğunu vurgulayan German, " Ama baktığımız zaman sadece Türkiye, İspanya, Yunanistan, İtalya, Rusya, Almanya, Sırbistan ve Litvanya temsilcileri bu ligde oynuyor. Sadece 8 ülke. Avrupa’da 49 ülke olduğunu gözönüne aldığımızda koca kıtanın sadece yüzde 16’sını direkt olarak ilgilendiren bir lig durumunda. Tabii ki bu ülkelerin çoğu basketbol olarak geride, üst düzey takımları yok belki ama bu sistemle yeni yatırımcıların, yeni takımların ortaya çıkmasına da imkan yok." dedi.


Spor Haberleri

Yorum