Google Drive ve Dropbox'a erişim engeli

Alaattin Han
224 kere okundu

Teknoloji

Google Drive ve Dropbox'a erişim engeli - Teknoloji Haberleri

Türkiye’de de milyonlarca kullanıcısı bulunan Google Drive ve Dropbox'a erişim engeli geldi.Milyonlarca kullanıcısı bulunan servise DNS ayarları ile de girilemiyor.

Bulut servisleri deyince akla ilk gelen isimlerden biri olan ve ülkemizde de milyonlarca kullanıcısı bulunan Google Drive ve Dropbox için erişim engeli uygulandı.

Ülkemizde henüz resmi olarak nedeni açıklanmayan erişim engeli sonrası, Dropbox'a DNS yoluyla da girilemiyor. VPN servisleriyle bulut hizmetine ancak giriş yapılabiliyor.

Google Drive ve Dropbox Türkiye'de neden engellendi

Şu anda konuyla ilgili net bir bilgi yok. Ancak bir söylentiye göre RedHack grubunun Dropbox ve Google Drive üzerinden devletin üst makamlarındaki bazı kişilere ait olan e-mailleri açığa çıkarması yasağın sebebi olarak gösteriliyor.

Herkesin dosyalarını buluta yükleyebilmesini ve her cihazdan internet bağlantısı sayesinde bu dosyalara erişim imkânı tanıyan Dropbox, hem ücretli hem de ücretsiz olarak kullanılabiliyor. Dünyada olduğu kadar Türkiye'de de birçok kişinin kullandığı servis, hem kişisel hem de kurumsal alanda en popüler bulut servislerinden biri olarak kabul ediliyor.

Aynı şekilde direkt olarak Google'ın bulut çözümü olan Drive da, ülkemizde ciddi bir kullanıcı kitlesini de bulunduruyor.


Teknoloji Haberleri

Yorum