Google Pixel hacklendi

Alaattin Han
212 kere okundu

Teknoloji

Google Pixel hacklendi - Teknoloji Haberleri

Dünyanın en büyük arama motorlarından biri olan Google'ın yeni telefonu Google Pixel, piyasaya çıkışından kısa bir süre sonra hacklendi.

Geçtiğimiz ay piyasaya çıkışını gerçekleştiren Google'ın yeni amiral gemesi akıllı telefonu Google Pixel, güvenlik tehditleri ile karşı karşıya kaldı. Neyse ki açığı keşfedenler, iyi niyetli olarak nitelendirilen beyaz şapkalı hackerlardan Qihoo 360 grubuydu.

Geçtiğimiz günlerde gerçekleştirilen PwnFest hack yarışmasında, Qihoo 360 adında bir grup Google Pixel telefonlara ait bir güvenlik açığını ortaya çıkartarak 120,000 $'ın sahibi olmuştu. Telefonu ele geçirmek için tek gereken şey, kullanıcıya gönderilen virüslü linke tıklanması yeterli oluyor.

Google Pixel hacklendi

Yarışmada canlı olarak hack işlemini video kaydına alan ve paylaşan grup, 60 saniye içerisinde telefonda yer alan multimedya ve kişiler dahil olmak üzere tüm bilgilere erişim sağlayabilir hale getiriyor.

Açık o kadar tehlikeli ki, uzaktan mesaj alıp gönderebiliyor ve hatta arama bile yapılabilmekte.

Keşfedenler beyaz şapkalı hackerlar

Qihoo 360 grubu uzun süredir yaptığı başarılı hack çalışmalarıyla anılmakta. Beyaz şapkalı, yani iyi niyetli olan bu hacker grubu bulduğu açıkları firmalara para karşılığında satıyor.

Aynı zamanda grubun etkinlikte Windows 10 ile birlikte gelen Microsoft Edge web tarayıcısında ve Adobe Flash uygulamasında bulduğu açıklarla kazandıkları ödülün 520,000 $'a ulaştığını belirtmekte yarar var.


Teknoloji Haberleri

Yorum