Haldun Taner'in büst heykelini kim parçaladı? Büste neden saldırdılar?

Serhat Ramay
499 kere okundu

Kültür-Sanat

Haldun Taner'in büst heykelini kim parçaladı? Büste neden saldırdılar? - Kültür-Sanat Haberleri

Türk tiyatrosunun mihenk taşı Haldun Taner'in Kadıköy'dek ünlü büstünü parçaladılar. Yaşanan olay bir anda Türkiye'nin kültür gündemine oturdu. Haldun Taner'in büst heykelini parçalayanlar kim günün sorusu oldu.

Türkiye'de bir dönem algı suikastçileri Atatürk'ün heykellerinin, büstlerinin parçalanmasını isterdi. Ki toplumda bir bölünme yaşansın. Yüzlerce kez yaşanan Atatürk heykelinin, büstünün parçalanması hikayesi gazetelere manşet oldu. Ancak bu kez büstü ya da heykeli parçalanan kişi Atatürk değil ünlü tiyatrocu Haldun Taner.

Haldun Taner'in büstünü parçalayanlar kimler?

Kadıköy'ün kültürel sembollerinden biri olan Kadıköy Mühürdar'daki Haldun Taner büstü paramparça edildi. Olayı geniş çaplı araştırmaya başlayan yetkililer henüz saldırının kim ya da kimler tarafından gerçekleştirdiğini tesipt edemedi. Araştırmalar sürüyor.

Eşi Demet Taner: Şaşkınım. Büstü parçalamışlar

Haldun Taner'in büstünün parçalandığını eşi Demet Taner, Twitter hesabından duyurdu. Demet Taner, "Bu sabah öğrendim biraz önce, şaşkınım Mühürdar'daki Haldun Taner büstünü parçalamışlar. Yazıklar olsun" dedi.

Haldun Taner kimdir?

Türk tiyatrosunun, öykücülüğünün ünlü ismi Haldun Taner 16 Mart 1916'da İstanbul Çemberlitaş'ta doğdu. 1935 yılında Galatasaray Lisesi'nden mezun oldu ve yükseköğrenim görmek için Almanya'ya gitti. 1935-1938 arasında Heidelberg Üniversitesi, Siyasal Bilimler Fakültesi'nde eğitim gördü. Heidelberg'de ağır bir tüberkiloza yakalanan yazar, yurda dönmek zorunda kaldı ve 1938-1942 arasında nekahet dönemi başladı. 1950'den sonra İstanbul Edebiyat Fakültesi'nde, Gazetecilik Enstitüsü'nde, LCC Tiyatro Okulu'nda binlerce öğrenci yetiştirdi. Büyük ustanın 'edebiyatla, tiyatroyla ve dahası kültürel faaliyetlerle' dolu yaşamı 7 Mayıs 1986 günü son buldu.

Etiketler: haldun taner

Kültür-Sanat Haberleri

Yorum