HDP milletvekili Faysal Sarıyıldız kimdir?

Serhat Ramay
357 kere okundu

Türkiye

HDP milletvekili Faysal Sarıyıldız kimdir? - Türkiye Haberleri

HDP'nin firari milletvekili Faysal Sarıyıldız kimdir? 2015 yılında arabasında çok sayıda el bombası, tüfek, tabanca ve mermiyle yakalanan Faysal Sarıyıldız hakkında gözaltı kararı bulunuyor. HDP'nin firari milletvekili en son Brüksel'de görüldü.

HDP’ye yönelik yürütülen terör soruşturmasında hakkında gözaltı kararı bulunan Faysal Sarıyıldız en son Brüksel’de PKK propagandası yaparken görüntülendi. Şırnak’ta aranan PKK mensuplarını kaçıran ve onlar için otomobilinde silah taşıyan Faysal Sarıyıldız son olarak Brüksel’de terör propagandası yaptı.

Faysal Sarıyıldız kimdir?

Savcılığın ifade çağrısına yanıt vermediği için HDP’ye yönelik yürütülen terör soruşturmasında hakkında gözaltı kararı çıkarılan Faysal Sarıyıldız için fezleke düzenlendi. Şırnak Cizre’de 1975 yılında doğan Faysal Sarıyıldız’ın "silahlı terör örgütüne üye olmak ve yönetmek, silahlı terör örgütüne silah sağlamak, örgüt içindeki hiyerarşik yapıya dahil olmamakla birlikte örgüte bilerek ve isteyerek yardım etmek” suçlarından arandığı biliniyor.

PKK’ya silah yardımı yaptı

Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde 24., 25. ve 26. dönem Şırnak milletvekilliği yapan Faysal Sarıyıldız ilk olarak PKK’ya yaptığı silah yardımıyla gündeme gelmişti. Ancak o dönemde milletvekilleri için dokunulmazlık olduğu için hakkında herhangi bir işlem yapılamamıştı.

Şırnak Cizre’de terör örgütü mensuplarına yönelik operasyonun başarısızlıkla sonuçlanmasına neden olan HDP’nin firari milletvekili Faysal Sarıyıldız, PKK’lıların kaçmasına yardım etmiş, güvenlik güçlerinin yakalama çalışmalarını engellemişti. Faysal Sarıyıldız aynı zamanda silahlı terör örgütüne silah sağlamak suçlamasıyla da aranıyor. 27 Ocak 2015’te gerçekleşen olayda Sarıyıldız’ın arasında çok sayıda tüfek, tabanca, mermi ve el bombası bulunmuştu.


Türkiye Haberleri

Yorum